Mazais bizness

Db.lv vaicā: Kā šovasar atpūšas jaunie uzņēmēji?

Anda Asere, 22.08.2017

BNS foto

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Lai gan vasara tipiski ir atvaļinājumu laiks, uzņēmēji ne vienmēr atrod laiku divu nedēļu vai ilgākai atpūtai, taču arī nedēļas nogalēs un darbadienu vakaros var paspēt «uzlādēt baterijas»

«Es šogad strādāju «viensētas laiku režīmā» - kādreiz mātes visu darīja kopā ar bērniem un šovasar tā ir man ar meitām. Uzsākot jaunu biznesu, atvaļinājumu paņemt nav gluži iespējams, jo tad viss apstājas, bet bērniem ir vasaras brīvlaiks. Tā nu mēs visas trīs strādājam, ejam uz tikšanos, strādājam pie jūras vai vecvecāku dārzā – visur kopā. Nedomāju, ka tā ir atpūta, bet tas ir veids, kā vasarā pabūt kopā un mācīties pacietību un pieņemšanu,» saka Anna Andersone, Froont līdzīpašniece, Riga TechGirls kustības iniciatore un Be-With radītāja. No domām par darbu viņai palīdz «atslēgties» daba – jau divu dienu brauciens ar laivām samazina stresu un atslēdz smadzenes no ikdienišķā. Uzņēmēja zina arī ģimenes, kuras vasarā strādā no pirmdienas līdz ceturtdienai un tad trīs dienas pavada laukos, atslēdzoties no interneta un telefoniem.

Anna Andersone. Foto: Sintija Zandersone/LETA

Virtuālo tūru tehnoloģiju ražotāja SIA Giraffe360 dibinātājs un vadītājs Mikus Opelts uzskata, ka ir svarīgi runāt par atpūtu, jo sabiedrība mēdz glorificēt tikai smagu darbu, bet labi uzņēmumi māk sabalansēt darbu ar atpūtu. «Nav nekas sliktāks par pārstrādājušos vadītāju vai darbinieku. Brīvas pāris nedēļas no darba ne tikai uzlādē baterijas, bet ļauj saskatīt lietām perspektīvu,» viņš teic.

Mikus Opelts. Foto: Ritvars Skuja, Dienas Bizness

Funderful īpašnieks un vadītājs Raimonds Kulbergs atzīst, ka viņam īsti neizdodas salāgot darbu ar atpūtu, bet viņš mācās to darīt. «Dzīvojot Sanfrancisko, pārliecinājos, ka arī tur cilvēki no startup vides līdz galam nespēj atslēgties – atvaļinājumā pārbauda e-pastus. Taču es cenšos un mācos. Man ārkārtīgi laimējies ar sievu, kura aizvelk uz kādu lielisku teātra izrādi vai iegrūž klēpī kādu brīnišķīgu grāmatu,» viņš dalās pieredzē.

Raimonds Kulbergs. Foto: Ritvars Skuja, Dienas Bizness

«Mūsu uzņēmumā sākotnēji mēs abas visu darījām pašas – no piegādātāju piesaistes līdz pasūtījumu aizvešanai klientiem. Pirmajos divos darbības gados darba tiešām ir bijis ļoti daudz, lai izveidotu uzņēmumu kā sistēmu un lai tā varētu darboties arī bez manas vai cita kolēģa klātbūtnes. Par kvalitatīvu atpūtu es sāku domāt vien šajā vasarā, kad pēc intensīva divu gadu darba spēki tiešām bija jau izsīkuši,» stāsta Elīna Novada, SIA Svaigi saimniece. Viņa uzsver, ka atpūta ir jāieplāno. Ikdienā viņa plāno laiku fiziskām aktivitātēm, jo tieši caur fizisku slodzi izdodas samazināt ikdienā uzkrāto nogurumu un stresu. Nedēļas nogales visa ģimene pavada kopā un brīvdienās cenšas doties ārpus mājām kādā tuvākā vai tālākā piedzīvojumā. «Ļoti svarīgs ir arī laiks tikai sev, un man būtiski šo brīvo laiku pavadīt mērķtiecīgi, gūstot jaunu pieredzi un paplašinot savu zināšanu apvāršņus. Šajā augustā, pirms sākas jauns darba cēliens rudenī, es esmu ieplānojusi sev jaunu pieredzi – pavadīt vairākas nedēļas ajūrvēdas klīnikā, kur katra diena ir veltīta tam, lai intensīvi attīrītu organismu un stiprinātu to,» stāsta E. Novada.

Elīna Novada (pa labi). Foto: svaigi.lv

«Zinu, ka tas nav pareizi, taču esmu no tiem, kuri atvaļinājumu neuzskata par pašsaprotamu. Atvaļinājumā neesmu obligāti centies aiziet ne strādājot algotu darbu, un vēl jo vairāk ne tagad, kad esmu uzsācis savu biznesu. Protams, saprotu, ka, lai kvalitatīvi veiktu darbu, ir jāatpūšas gan ķermenim, gan garam, taču es esmu no tiem, kuri nevar nosēdēt uz vietas,» saka SIA Dabas dots īpašnieks Rolands Briņķis. Lai pavadītu vairāk laika ar ģimeni, viņš mēģina reizi gadā uz divām nedēļām pamainīt vidi un saplānot brīvāku laiku. Uzņēmējs uzskata, ka, lai pa īstam atpūstos no ikdienas, ir jādodas tālākā izbraucienā, lai maksimāli pamainītu vidi, taču viņš nevēlas visu pamest uz divām nedēļām, jo ilgojas pēc kustības, izaicinājumiem, kaut kā jauna, kas biznesa sākumā ir ikdienas sastāvdaļa. «Lai uzlādētu baterijas, man pagaidām pietiek ar vakara peldi aukstā piemājas dīķī, suņu samīļošanu pēc darba dienas un mīļotā cilvēka apskāvieniem vakarā. Protams, svētdienas ar sievu cenšamies pavadīt kopā – ja ne atpūtā, tad kopīgi strādājot pie mājas darbiem vai izejot garākā pastaigā ar suņiem. Neesmu darbaholiķis, vienkārši mani senči, vecvecāki, vecāki ir ļoti strādīgi ļaudis un tas mūsu dzimtai ir «asinīs» - nemāku nosēdēt bez kustības. Gan pienāks brīdis, kad varēšu un gribēšu atpūsties vairāk,» saka R. Briņķis.

Rolands Briņķis. Foto: Zane Bitere/LETA