Investors

Demogrāfija sevi izpaudīs arī finanšu tirgū

Jānis Šķupelis, 15.03.2018

Foto: Evija Trifanova/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Sabiedrības novecošanās var pamainīt arī tendences vērtspapīru tirgū

Daudzām pasaules nozīmīgākajām tautsaimniecībām saskaroties ar demogrāfiskajiem izaicinājumiem, šīm tendencēm var būt ietekme arī uz vērtspapīru tirgiem. Daži eksperti pat sagaida, ka arvien sirmāka Rietumu pasaule nozīmēs pat kaut ko līdzīgu aktīvu cenu sabrukumam.

Tiek skaidrots, ka, pensionējoties tā saucamajai Baby Boomers paaudzei (pēckara demogrāfiskais sprādziens), daudzi šie cilvēki pārvērtīs savus uzkrājumus skaidrā naudā, lai segtu savu patēriņu jeb, citiem vārdiem sakot, agrākie vērtspapīru pircēji kļūs par pārdevējiem. Šajā pašā laikā jaunu cilvēku īpatsvars daudzās sabiedrībās sarūk, un turklāt bieži vien tie nav ieinteresēti krāšanā, kas mazinās pieprasījumu pēc visa veida investīcijām. Tādējādi pastāv viedoklis, ka šāda demogrāfiskā «laika bumba» nozīmēs dažādu aktīvu cenu kritumu, kas varot turpināties desmitiem gadu. Tāpat jāņem vērā, ka pensionāri mazāk pieprasa patēriņa preces, iekārtas, pakalpojumus, mājokļus u.c. lietas. Tādējādi arī uzņēmumiem rodas mazāka iespēja nopelnīt laikā, kad ir labs pamats nodokļu sloga pieaugumam, jo to, kas sastrādā, kļūst mazāk. Arī finanšu pasaulē var veidoties iztrūkums, jo ir arvien mazāk ieguldītāju 40 līdz 59 gadu vecumā, kas ir visaktīvākie investori.

Katrā ziņā nākotni paredzēt ir faktiski neiespējami, lai gan arvien vairāk jautājumu saistās ar to, kā demogrāfija sevi izpaudīs finanšu tirgū, jo daudzmaz skaidrs ir, ka tā to darīs.

«Unikālā dividende»

Tiek skaidrots, ka attīstīto valstu finanšu tirgiem iepriekšējo 60 gadu laikā bijusi aktuāla nosacīti «unikāla dividende». Ģimenēs bija mazāk bērnu, un dzīves ilgums ievērojami auga. Tas nozīmēja, ka daudzi varēja strādāt ilgāk un šajā laikā bija jāuztur mazākas ģimenes.

Rezultātā bijis liels strādājošo skaits, ja salīdzina ar veciem cilvēkiem un bērniem, kas palīdzējis plaukt ekonomikai. Savukārt nu tas mainās, un, piemēram, Starptautiskais valūtas fonds prognozējis, ka jau 2050. gadā attīstītajās valstīs vidēji uz vienu strādājošo varētu būt viens pensionārs.

Visu rakstu Demogrāfija sevi izpaudīs arī finanšu tirgū lasiet 15. marta laikrakstā Dienas Bizness.

Komentāri

Pievienot komentāru