Demogrāfs: pirmā mājokļa iegādē valstij jāatbalsta ģimenes no 18-35 gadiem 

Valsts no savas puses varētu atbalstīt jaunās ģimenes, veicot daļu no pirmās iemaksas, iegādājoties pirmo mājokli, konferencē «Kā attīstīsies nekustamā īpašuma tirgus Latvijā?» sacīja finanšu ministrs Andris Vilks (V). Demogrāfs Ilmārs Mežs šādu ideju vērtē kā sen gaidītu un vajadzīgu.

LETA, Lelde Petrāne, 05.4.2013

Foto: LETA

«Hipotekārās kreditēšanas tirgus pagaidām attīstās diezgan lēni, jo gan iedzīvotāji, gan uzņēmēji vēl ir piesardzīgi, nogaida, kā attīstīsies situācija eirozonā un Latvijā,» sacīja Vilks.

Finanšu ministrs norādīja, ka viens no risinājumiem, ko valsts varētu piedāvāt gan demogrāfijas politikas atbalstam, gan arī hipotekārās kreditēšanas veicināšanai, būtu dalīta valsts un iedzīvotāju līdzdalība pirmajā iemaksā, jaunajām ģimenēm iegādājoties pirmo mājokli.

«Par iespējamiem risinājuma mehānismiem vēl būtu jārunā ar Latvijas Komercbanku asociāciju, taču šāda iespēja ir diezgan reāla. Ne par konkrētām valsts līdzdalības summām, ne ko citu patlaban vēl nevaru runāt, taču patlaban ir laiks, kad valstij jāizstrādā un jāievieš mehānisms jauno ģimeņu atbalstam,» sacīja Vilks.

Demogrāfs Ilmārs Mežs, biznesa portālam db.lv komentējot šos finanšu ministra izteikumus, norādīja, ka tā ir sen gaidīta un vajadzīga iniciatīva, jo jaunajām ģimenēm mājokļa iegāde patlaban ir ļoti apgrūtināta. Turklāt īres cenas brīžiem pārsniedz hipotekāro kredītu maksājumus. I. Mežs uzskata, ka šādai iniciatīvai noteikti būtu pozitīva ietekme uz demogrāfisko situāciju valstī, un šajā programmā varētu iekļaut visas ģimenes, sākot no 18 līdz 30 vai 35 gadiem, kuras citādā veidā netiek pie sava mājokļa. Respektīvi - tās ģimenes, kurās ir liela iespēja sagaidīt bērnus. Saskaņā ar demogrāfa domām potenciālais atbalsts varētu būt no 5000 līdz 10 000 eiro, bet, pirmkārt, vajadzētu izpētīt kaimiņvalsts Igaunijas pieredzi, kur šāda prakse veiksmīgi darbojas.

Kā norādīja I. Mežs, šāda atbalsta gadījumā arī vajadzētu noteikt to, ka īpašums ir samērīgs, lai to neizmantotu «Jūrmalas villu pirkšanai», proti, būtu jānosaka maksimālā vērtība. Un, jo vairāk bērnu ģimenē, jo atbalsts varētu būt lielāks.

Papildus šai aktivitātei I. Mežs kā būtisku nosacījumu demogrāfiskās situācijas uzlabošanai Latvijā minēja arī daudz straujāku neapliekamā minimuma paaugstināšanu par bērniem. Viņaprāt, arī ir absolūti nepareizi domāt par to, ka varētu pārtraukt daļai ģimeņu maksāt valsts pabalstu. Esošais pabalsts jāsaglabā visām ģimenēm, bet nabadzīgajām - jāpalielina.

No šīs sadaļas

2 – 3 istabu dzīvokļu atjaunošana ir viena no pēdējā gada laikā...

Lai piedeklarētu dzīvesvietu, pietiek ar piecām portālā latvija.lv pavadītām minūtēm vai pašvaldībai...

Rīgā par vidējo mēneša atalgojumu iespējams iegādāties 0,68 kvadrātmetrus dzīvojamās...

Kopš pagājušā gada otrā pusgada Rīgā palielinās vietējo iedzīvotāju pieprasījums...

Zemes īpašnieki beidzot varēs saņemt kompensācijas par saimnieciskās darbības ierobežojumiem...

2013. gada martā cenu kāpums 0,2 - 0,52% robežās raksturīgs Centram, jaunajiem...

Daugavpils dome nolēmusi sākt SIA Daugavpils lidosta kapitāldaļu novērtēšanu, lai sāktu...

A/s ABLV Bank parakstījusi līgumu ar Liepājas Universitāti par dzīvokļa dāvinājumu universitātei....

Rīgas domes (RD) vadība pirms gaidāmās pašvaldību īpašumu izsoles nav pilnvērtīgi...

Tour Odeon, kas atrodas Monako, vēl tiek celts un netiks pabeigts līdz...