Būvniecība un īpašums

Dienas tēma: Sola jaunu siltināšanas vilni

Daiga Laukšteina, 14.03.2016

Foto: Vitālijs Stīpnieks, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lai atsāktu daudzdzīvokļu māju siltināšanas programmu, Ekonomikas ministrijai bija nepieciešami divi gadi strīdam ar Eiropas Komisiju

Turklāt rezultāts nav pagājušā Eiropas Savienības (ES) plānošanas perioda (2007.–2013.) līmenī. Proti, patlaban (2014.–2020.) panākta vienošanās par neatmaksājamu atbalstu līdz 50% no kopējiem nama siltināšanas izdevumiem, un tas ir Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) atbalsts. Savukārt iepriekš šāda iegūstamā dāvinājuma jeb granta apmērs varēja sasniegt arī 60%. Kā skaidro Ekonomikas ministrijas (EM) valsts sekretāra vietnieks Raimonds Aleksejenko, šajā reizē Eiropas Komisija (EK) iesaistījās līdz šim netipiski detalizētā diskusijā par jaunās programmas nosacījumiem, kas bija par iemeslu programmas pārrāvumam divu gadu garumā. Galvenais strīdus ābols bija tieši maksimāli iespējamā granta apjoms, ko EK piedāvāja 35–40% apmērā. Nu jautājums ir atrisināts. Plānots, ka vienā no tuvākajām sēdēm valdība apstiprinās noteikumus jaunajai daudzdzīvokļu ēku energoefektivitātes programmai, kuru īstenos AS Attīstības finanšu institūcija Altum sadarbībā ar komercbankām.

Programmas kopējais apjoms ir 166 milj. eiro, no kā 130 milj.eiro ir dāvinājums jeb grants, bet ap 30 milj. eiro – finanšu instrumentu atbalsts, piemēram, aizdevums no Altum, ja kaut kāda iemesla pēc nav spēts piesaistīt finansējumu no komercbankām. Pēc EM prognozēm, tiks nosiltinātas ap 1800 ēku. Visu valsts daudzdzīvokļu ēku renovācijai nepieciešamo līdzekļu apmērs mērāms miljardos eiro.

Visu rakstu Pārtraukums izsit no līdzsvara lasiet 14. marta laikrakstā Dienas Bizness.

Komentāri

Pievienot komentāru