Dienas tēma: Vismaz puse no 100 Latvijas lielāko uzņēmumu kopējā kapitāla ir pašu rokās

2015. gada 21. janvāris plkst. 11:24
Sadaļa: Finanses
Dalies ar šo rakstu

Vismaz pusi no 100 Latvijas lielāko uzņēmumu kopējā kapitāla veido vietējais kapitāls, otru pusi pārvalda investori no vairāk nekā 20 dažādām valstīm.

Tā liecina Dienas Biznesa pēc Lursoft datiem veiktais apkopojums, izvērtējot informāciju par 100 lielākajiem uzņēmumiem pēc apgrozījuma trīs gadu (2011., 2012. un 2013.) periodā, par pamatu ņemot šo uzņēmumu pirmās un arī otrās pakāpes dalībnieku sarakstu. Pozitīvi vērtējams fakts, ka Latvijas kapitāla īpatsvars šo trīs gadu griezumā uzņēmumos saglabājas stabils un gandrīz nemainīgs – tie ir vidēji 55%. Arī atsijājot uzņēmumu kapitāla piederību otrajā (dalībnieku dalībniekus) un pat trešajā pakāpē, redzams, ka, piemēram, 2013. gada TOP 100 sarakstā Latvijas kapitāla īpatsvars būtiski nesarūk un tāpat ir nedaudz virs 50%. Protams, te jāņem vērā arī apstāklis, ka TOP 100 ik gadu iekļaujas arī faktiski visi lielie valsts kapitāla uzņēmumi, kas būtībā ir vietējā kapitāla uzņēmumu saraksta smagsvari.

Sarežģītāka īpašnieku struktūra Latvijas lielāko uzņēmumu sarakstā vēsturiski ir ārvalstu kapitāla kompānijām. Piemēram, 2013. gada 100 lielāko uzņēmumu sarakstā ir 42 uzņēmumi ar 100% ārvalstu kapitālu vai ar ārvalstu kapitāla akciju (kapitāldaļu) kontrolpaketi, taču no tiem tikai par 17 uzņēmumiem ir diezgan droša pārliecība, ka tie patiešām arī pārstāv oficiāli norādīto valstu investorus.

Spriežot pēc saraksta, gluži loģiski var secināt, ka ar tiešām investīcijām Latvijas uzņēmumos var lepoties vien nedaudzu valstu, piemēram, Somijas, Lietuvas, Korejas investori. Attiecīgi pārējo 25 ārvalstu kapitāla uzņēmumu patiesās investoru valstis ir pavisam citas.

Visu rakstu Puse pašu rokās, kā arī apskatus par kapitāla sadali nozaru uzņēmumos, lasiet trešdienas, 21. janvāra, laikrakstā Dienas Bizness (4.-7. lpp.)!

Dalies ar šo rakstu