Finanses

Dombrovskis: Latvijā algu līmenis aizvien ir 30% no ES vidējā, taču tās nevar celt, nevērtējot produktivitāti

Žanete Hāka, 02.11.2015

Foto: AFP

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas ekonomikas izaugsmes rādītāji jūtami parsniedz Eiropas Savienības un eirozonas vidējos rādītājus, taču kopējais izaugsmes līmenis ES ir ap 2%, kas nav optimāls skaitlis, līdz ar to gan ES, gan Latvijā jāstrādā, lai veicinātu šo rādītāju uzlabošanos, Dienas bizness rīkotajā konferencē «Biznesa prognozes 2016» sacīja Eiropas Komisijas viceprezidents eiro un sociālā dialoga jautājumos Valdis Dombrovskis.

Ir arī būtiski skatīties, cik strauji Latvija tuvojas vidējiem ES rādītājiem – ekonomiskās izaugsmes tempi pēc pirktspējas paritātes. Šī izaugsme notiek pakāpeniski un aizvien ir zem 70% no ES vidēja līmeņa.

Valsts budžeta projekts Latvijā ir 1% no IKP, taču, ņemot vērā ekonomikas cikla ietekmi, strukturālais budžeta deficīts ir ap 2% no IKP. Tomēr Latvijā nav būtiskas makroekonomiskās nestabilitātes, līdz ar to no EK puses nebūs būtisku problēmu ar Latvijs budžetu.

Būtiska problēma, pēc V. Dombrovska teiktā, Latvijā ir bezdarbs, kas pieauga krīzes laikā, un tagad sasniedzis ES vidējo līmeni. Tā samazināšana ir viena no būtiskām prioritātēm.

Darba algas Latvijā pieaug, bet aizvien ir 30% no ES vidējā, kas ir zems līmenis, taču mēs nevaram īstenot politiku, vienkarši ceļot algas un nevērtējot, vai produktivitāte aug tikpat ātri. Šāda politika tika īstenota pirms krīzes, taču Latvijas ekonomika kļuva nekonkurētspējīga.

Latvijā aizvien ir augsta sociālā nevienlīdzība, Latvija ir otrajā vietā no beigām ES pēc ienākumu nevienlīdzības, viņš uzsvēra.

Dombrovskis konferences laikā minēja arī būtiskākās Latvijas problēmas investīciju attīstībai ārvalstu investoru ieskatā – tā ir darbaspeka pieejamība, izglītības, zinātnes un pievienotās vērtības joma, uzņēmējdarbības vide, nodokļu politika, ēnu ekonomika, negodīga konkurence, nenoteiktība, tiesu sistēma, veselības aprūpes sistēma un citi.

Komentāri

Pievienot komentāru