Būvniecība un īpašums

Dzīvokļus jaunajos projektos pērk aktīvāk

Žanete Hāka, 22.03.2016

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

2015.gada 4.ceturksnī turpinājās aktivitātes pieaugums jauno projektu dzīvokļu pirmreizējā tirgū, liecina jaunākais nekustamā īpašuma kompānijas Latio apskats.

Gada laikā šajā segmentā tika novērots aktivitātes kāpums par 18%, padarot 2015.gadu par izaugsmes gadu. Projektu attīstītāju mājokļu realizācijas apjoms tirgū jau trīs ceturkšņus pēc kārtas uzrāda vismaz 20% lielu pieaugumu. Neskatoties uz labiem rādītājiem pirmreizējā tirgū, 2015.gadā jauno projektu dzīvokļu tirgus kopumā gan aktivitātes, gan kopējās summas ziņā samazinājās par aptuveni 30%, jo no nerezidentu pieprasījuma straujā krituma spēcīgu lejupslīdi piedzīvoja otrreizējais tirgus – gada laikā darījumu skaits šajā segmentā samazinājās par 53%.

Izmaiņas Imigrācijas likumā un neskaidrības ar nolikto atslēgu principa pielietošanu gada pirmajos trīs ceturkšņos jauno projektu tirgus apjomu samazināja par 30-40%, tomēr gada pēdējā ceturksnī darījumu skaits atgriezās 2014. gada vidējā līmenī.

Jauno projektu tirgū kopumā attiecībā pret 3.ceturksni, bija vērojams kāpums par 13% darījumu skaita ziņā, bet summas ziņā - neliels kritums (6%). Ceturtajā ceturksnī jauno projektu dzīvokļu darījumu skaita īpatsvars Rīgas dzīvokļu tirgū nedaudz pieauga un sasniedza 20%, savukārt kopējās summas ziņā, saskaņā ar Zemesgrāmatas datiem, saglabājās 47% apmērā. Kopš tirgus aktivitātes krituma gada pirmajā ceturksnī, ko veicināja neskaidrības nolikto atslēgu principa pielietošanā, gada pēdējos mēnešos darījumu skaits ir pieaudzis par 51%, bet summa par 59%.

Pieprasītākie dzīvokļi jaunajos projektos ir caurmērā 70-75 kvadrātmetru platībā un darījumi visbiežāk notiek par summām 80- 90 tūkstoši eiro. Gada laikā lēnāk samazinājās darījumu skaits ar dzīvokļiem līdz 75 kvadrātmetriem – novērots kritums par 10-12%, lielākiem dzīvokļiem kritums gada laikā bija 30-50% robežās.

Darījumu skaits pirmreizējā tirgū, pateicoties spēcīgam pieprasījumam gada pēdējos trīs ceturkšņos, pieauga par 18%, toties otrreizējā tirgū pēc 2014.gada beigās un 2015.gada sākumā piedzīvotā straujā krituma, jau trešo ceturksni turpinās stagnācija - gada laikā tirgus aktivitāte ir samazinājusies uz pusi. Pirmreizējais jauno dzīvokļu tirgus ir veiksmīgāk pielāgojies tirgus izmaiņām un vietējam pieprasījumam, kad parasti mājokli jaunajā projektā iegādājas sev dzīvošanai un pielāgo tā konfigurāciju un apdares materiālus atbilstoši savām prasībām.