Finanses

Eiropas veselības apdrošināšanas kartei pieteikušies 200 miljoni eiropiešu

Žanete Hāka, 25.06.2014

Jaunākais izdevums

Tevi varētu interesēt

Dalies ar šo rakstu

Kopumā gandrīz 200 miljoniem eiropiešu jau ir Eiropas veselības apdrošināšanas karte (EVAK), liecina jaunākie Eiropas Komisijas dati.

Tātad tā ir vairāk nekā pusei no apdrošinātajiem Eiropas Savienības iedzīvotājiem. Pērn EVAK saņēmuši vēl 8 miljoni iedzīvotāju. Tādējādi kartes turētāju skaits salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu pieaudzis par 4%.

Par nodarbinātību, sociālajām lietām un iekļautību atbildīgais komisārs Lāslo Andors norāda, ka ar EVAK palīdzību ceļošanas laikā iespējams saņemt vajadzīgo medicīnisko palīdzību Eiropas Savienībā, Šveicē, Lihtenšteinā, Norvēģijā un Islandē.

EVAK var saņemt par velti, un šī karte apliecina, ka personai ir tiesības uz medicīnisko palīdzību uzņēmējvalsts veselības aprūpes sistēmā ar tādiem pašiem nosacījumiem un par tādu pašu maksu kā attiecīgās valsts iedzīvotājiem, bet ar noteikumu, ka šāda palīdzība kļuvusi nepieciešama laikā, kad persona uz laiku uzturas ārzemēs. EVAK nevar izmantot, lai segtu plānotu ārstēšanos citā valstī.

Slimnīcām, kuras sniedz valsts veselības aprūpes pakalpojumus, jāatzīst EVAK. Vairumā gadījumu pacienti, kuri uzrāda EVAK, bez sarežģījumiem saņem vajadzīgo medicīnisko aprūpi un izdevumu kompensāciju. Tomēr ir bijuši gadījumi, kad karti neatzīst, kas galvenokārt notiek tāpēc, ka veselības aprūpes sniedzēji nav pietiekami informēti, skaidro EK.

EVAK par velti izsniedz attiecīgās valsts veselības apdrošināšanas iestāde un nav nekādas nepieciešamības maksāt starpniekiem, kas piedāvā palīdzību kartes pieprasīšanas procedūrā (EK ir ziņots, ka dažās valstīs tādi gadījumi bijuši). Iedzīvotājiem par šādiem gadījumiem jāziņo savas valsts iestādēm, kas atbildīgas par veselības apdrošināšanu.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

2020. gada 31. janvāra pusnaktī pēc Centrāleiropas laika (attiecīgi 1. februārī plkst. 01.00 pēc Latvijas laika) notika Apvienotās Karalistes (AK) izstāšanās no Eiropas Savienības (ES) – Brexit. Tālāk rakstā lasāma informācija, kas jāņem vērā ceļotājiem.

Atbilstoši AK Izstāšanās no ES līgumam no š.g. 1. februāra līdz 31. decembrim būs pārejas periods, kad AK vairs nebūs ES dalībvalsts, bet uz to vēl attieksies ES tiesības un pienākumi. ES un AK sadarbība šajā laikā turpināsies tāpat kā līdz šim ar vienīgo izņēmumu, ka AK vairs nepiedalīsies ES lēmumu pieņemšanā.

Par ES un AK attiecībām, sākot ar 2021.gada 1.janvāri, turpināsies sarunas. Šīs sarunas jānoslēdz līdz pārejas perioda beigām.

Ceļošana uz Apvienoto Karalisti Brexit pārejas periodā no 2020.gada 1.februāra līdz 31.decembrim

Pārejas perioda laikā ceļošanas nosacījumos nekas nemainīsies – ES, t.sk. Latvijas, pilsoņi uz AK un AK pilsoņi uz ES varēs ceļot tāpat kā līdz šim.

Komentāri

Pievienot komentāru