Eirozonas krīze nespēj aizkavēt rūpniecības izaugsmi

2012. gada 07. maijs plkst. 13:38
Autors: Mārtiņš Apinis
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

Neraugoties uz to, ka vēl pagājušā gada rudenī bija jādzird skepse attiecībā uz ražošanas un valsts ekonomikas attīstības perspektīvām šogad, realitāte turpina izrādīties patīkamāka par drūmajām prognozēm, kuras cita starpā uzvēdīja negatīvismu par Latvijas eksporta drīzo galu. Pēdējie dati par ražošanas attīstību pašreizējos apstākļos būtu dēvējami kā izcili – produkcijas izlaides temps atkal sācis palielināties.

Apmēram 15%, tāds ir apstrādes rūpniecības izaugsmes temps šā gada pirmajos mēnešos, rēķinot gada griezumā. Gada pirmo triju mēnešu laikā apstrādes rūpniecības produkcijas izlaide salīdzinājumā ar šo pašu periodu pērn ir palielinājušies par 14,8%, savukārt martā salīdzinājumā ar pagājušā gada sērsnu mēnesi pieaugums lēsts 15,4% apmērā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Martā lielākais produkcijas pieaugums bija citu transportlīdzekļu ražošanā (kuģu un laivu būve un dzelzceļa lokomotīvju un to ritošā sastāva ražošana) – 2,8 reizes, iekārtu un ierīču remontā un uzstādīšanā (kuģu un laivu remonts un apkope, visāda veida iekārtu un ierīču remonts un apkope, ražošanas iekārtu un ierīču uzstādīšana) – 2,4 reizes un metālu ražošanā – par 68,7%.

Šobrīd produkcijas izlaides temps ir vērtējams kā aptuveni pusotras reizes straujāks nekā pagājušā gada nogalē, turklāt straujāka izaugsme notiek pie augstākiem bāzes līmeņiem, kas norāda uz to, ka pašreizējā attīstība sāk izskatīties ilgtspējīga, nevis balstīta tikai uz īslaicīgu pieprasījuma pieaugumu.

Tikmēr labie ekonomikas dati šā gada sākumā ekspertiem liek pārvērtēt valsts tautsaimniecīobas izaugsmes prognozes. Viedoklis ir tāds, ka iepriekšējie paredzējumi bijuši pārāk konservatīvi un iepriekš lēstās 1 – 2,5% izaugsmes vietā, parādās atsevišķu ekonomistu viedokļi par triju vai pat četru procentu vērtu ekonomikas izaugsmi šogad.

Dalies ar šo rakstu