Enerģētika

EK iesniedz sūdzību par iespējamiem Latvijaspārkāpumiem zaļās enerģētikas politikas īstenošanā Latvijā

Līva Melbārzde, 21.11.2012

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Juzdamies mājās neuzklausīti, atjaunojamo energoresursu (AER) biznesa pārstāvji gatavi sasāpējušos jautājumus risināt ar Eiropas Komisijas palīdzību.

Par to liecina sešu AER asociāciju un biedrību sagatavotā sūdzība par konstatētiem pārkāpumiem zaļās enerģētikas politikas īstenošanā Latvijā. Sūdzība Eiropas Komisijai (EK) ir apjomīga – uz 36 lapām un viena no galvenajām domām tajā ir tāda, ka, turpinot tādu politiku kā līdz šim, Latvijai neizdosies sasniegt Eiropai solītos mērķis – vismaz 40% AER īpatsvaru enerģijas galapatēriņā un 54,57% AER elektrības īpatsvaru galapatēriņā.

«Nepārtrauktā AER noteikumu maiņa ir slikts solis no investīciju aizsardzības viedokļa. Līdz ar to pieļauju, ka šis iesniegums EK var eskalēties daudzās, konkrētās uzņēmēju sūdzībās pret valsti sakarā ar tiesiskās paļāvības principa pārkāpumiem,» uzskata enerģētikas eksperts Juris Ozoliņš.

Līdzīgi viedokļi ir arī pašiem sūdzības sagatavotājiem: «Spēles noteikumu maiņa ar atpakaļejošu datumu ir drauds tiem uzņēmējiem, kas AER pašlaik investē. Investoriem tiek radīti bargāki apstākļi nekā tie bija brīdī, kad investīciju lēmums tika pieņemts,» uzskata Latvijas biomasas asociācijas Latbio valdes loceklis Didzis Palejs. Viņš norāda, ka nozare ir gatava arī kompromisiem, jo neesot ieinteresēta, lai AER joma tiktu diskreditēta vēl vairāk, nekā tas jau līdzšinējo nozares politikas svārstību dēļ ir noticis. «Taču nav pieņemams tas, ka līdz 2016. gadam AER attīstība tiek iesaldēta vispār,» nosaka D. Palejs. Līdzīgās domās ir arī Vēja enerģijas asociācijas valdes priekšsēdētājs Paulis Barons: «Gribam, lai mūs beidzot sadzird. Citādi AER jomā visu laiku notiek visādas sīkas kustības, bet pie rezultāta tās neved un atbaida investīcijas. Varbūt ar šo sūdzību Ekonomikas ministriju ir iespējams vismaz pabaidīt, lai viņi ņem mūsu ieteikumus turpmāk vērā.»