Citas ziņas

EK rosina piešķirt 3,2 miljardus vides problēmu risināšanai

Jānis Rancāns, 21.09.2012

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Eiropas Parlamenta (EP) Vides komiteja atbalstījusi jaunās vides un klimata pasākumu programmas LIFE priekšlikumu. Jaunā programma ļaus īstenot liela mēroga integrētos vides problēmu risināšanai dabas aizsardzības, atkritumu, ūdens, gaisa problēmu un klimata pārmaiņu mazināšanas jomā.

Programmas ietvaros tiek paredzēts, ka katra no Eiropas valstīm varēs saņemt vismaz divus šādus projektus septiņu gadu laikā. Papildus projekti tiks vērtēti pēc to kvalitātes un konkurētspējas. Projektu finansēšanai varēs mobilizēt Eiropas Savienības (ES) struktūrfondu, valsts un privātos līdzekļus, informē EP deputāta Kārļa Šadurska (V) parlamentārā palīdze Māra Lesiņa

Patlaban EK ierosina piešķirt programmai LIFE 3,2 miljardus eiro, kas jāizlieto septiņu gadu laikā. Tomēr kopējais programmai atvēlētais budžets būs zināms tikai pēc tam, kad tiks pieņemts lēmums par ES daudzgadu budžetu 2014. – 2020. gadam.

«LIFE ir maza, bet efektīva programma, kas jau 20 gadus veiksmīgi finansē vides programmas projektus Eiropā. Tā mums noteikti jāturpina, lai risinātu vides problēmas un sasniegtu Eiropas 2020 stratēģijas mērķus,» uzsvēra K. Šadurskis.

Arī K. Šadurska iesniegtie grozījumi par projekta pievienotās vērtības nodokļa (PVN) un personāla izmaksu atgūstamību, kā arī integrēto projektu ieviešanas kārtību ir ņemti vērā. Projektā iesaistītā pastāvīgā personāla izmaksas varēs atgūt, ievērojot nosacījumu, ka šis personāls ir oficiāli norīkots attiecīgā projekta pasākumu īstenošanai. Savukārt projekta PVN varēs atzīt par attiecināmajām izmaksām, ja finansējuma saņēmēji spēs pierādīt, ka PVN nav iespējams atgūt.

Paredzēts, ka projektiem būs 50% ES līdzfinansējums, taču tās valstis, kuras saskārušās ar finansiālām grūtībām, kā, piemēram, Latvija varēs kandidēt uz 75%. Latvijas interesēs ir tas, ka arī projektiem, kas vērsti uz nopietni apdraudētu sugu un biotopu aizsardzību, tiek piešķirts līdzfinansējums 75% apmērā.