Eko Osta pārsūdz sodu par ļaunprātīgu dominējošā stāvokļa izmantošanu

2013. gada 24. janvāris plkst. 10:48
Autors: Gunta Kursiša
Dalies ar šo rakstu

Bīstamo atkritumu apsaimniekotājs SIA Eko Osta pārsūdzējis Konkurences padomes (KP) lēmumu – padomes uzlikto sodu par dominējušā stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, kas izpaudās atteikumā atjaunot līgumu ar SIA Corvus Company.

KP lēmums paredzēja, ka SIA Eko Osta ir jāatjauno līgums ar atkritumu savācēju uzņēmumu Corvus Company par bīstamo atkritumu nodošanu un pārstrādi. Eko Osta piemērots arī naudas sods vairāk nekā 22,6 tūkstošu Ls apmērā. Uzņēmuma ražošanas direktors Ivars Briedis uzskata, ka KP lēmums «nav objektīvs un juridiski korekts».

«KP, pieņemot lēmumu, nav pierādījusi uzņēmuma Eko Osta vainu pārkāpumā un nav ņēmusi vērā vairākus būtisku faktorus. Piemēram, KP ignorēja faktu, ka Eko Osta nav vienīgais pakalpojumu sniedzējs un līdz ar to ir tiesīgs izvēlēties darījumu partnerus,» norāda I. Briedis.

Viņš norāda, ka KP ar savu lēmumu ir uzlikusi par pienākumu uzņēmumam Eko Osta ignorēt spēkā esošos normatīvos aktus, tādējādi liekot pārkāpt uzņēmumam savas likumā noteiktās pilnvaras.

Jau vēstīts, ka no 2002. gada līdz 2009. gada beigām SIA Corvus Company bija noslēgts līgums ar SIA Eko Osta par no kuģiem savākto naftas produktu atkritumu nodošanu attīrīšanai. Savukārt 2010. gadā SIA Eko Osta atteicās šo līgumu pagarināt, kā vienīgo iemeslu minot to, ka pati SIA Eko Osta nav izstrādājusi kritērijus atkritumu pieņemšanai. Vienlaikus kritēriju neesamība nekalpoja par iemeslu analoģisku līgumu laušanai vai nepagarināšanai ar pārējiem uzņēmumiem, kas SIA Eko Osta joprojām nodod no kuģiem savāktos atkritumus. Atkritumus no kuģiem savāc arī pati SIA Eko Osta, tādējādi, vēršoties pret SIA Corvus Company, tā no tirgus izslēgusi vienu no saviem konkurentiem, norādīja KP. Lietas izpētes gaitā KP konstatēja, ka uzņēmums, kuram liegta iespēja savāktos atkritumus nodot Rīgā, var to darīt Ventspilī vai Liepājā, tomēr tādējādi nesamērīgi pieaug pakalpojuma izmaksas un tiek zaudēta konkurētspēja. 

SIA Eko Osta atrodas dominējošā stāvoklī ne vien Rīgas, bet arī Skultes, Salacgrīvas, Engures, Lielupes, Mērsraga ostās savākto kuģu atkritumu attīrīšanas tirgū – no visām šīm ostām atkritumus attīrīšanai ir ekonomiski izdevīgi vest uz Rīgas brīvostu. Liedzot pieeju SIA Corvus Company savākto atkritumu attīrīšanai Rīgas brīvostā, SIA Eko Osta ierobežoja Corvus Company darbību arī minētajās mazajās ostās, iepriekš lēma KP.

Šķēršļus SIA Corvus Company darbībai Rīgas brīvostā iepriekš likusi arī Rīgas Brīvostas pārvalde.

Uzņēmums Eko Osta nodarbojas ar videi kaitīgo un bīstamo atkritumu - tādu kā rūpnieciskie ūdeņi, atstrādāto eļļu, piesārņota grunts, kuģu atkritumi, nolietoto riepu, eļļas filtru savākšanu un pārstrādi. Uzņēmums dibināts 1999. gadā. 2009. - 2012. gadā uzņēmums investējis vairāk nekā 3,4 miljonus latu attīrīšanas iekārtu modernizācijā Rīgas Brīvostā.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām