Ekonomika gada laikā augusi par 2,1% 

2016. gada 2. ceturksnī, salīdzinot ar 1. ceturksni, iekšzemes kopprodukts (IKP) salīdzināmajās cenās pēc precizētiem, sezonāli un kalendāri izlīdzinātiem datiem palielinājies par 0,6 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie dati. 

Žanete Hāka, 31.8.2016

2. ceturksnī IKP faktiskajās cenās bija 6,3 miljardi eiro, bet salīdzināmajās cenās – 5,4 miljardi eiro.

Šī gada 2. ceturksnī, salīdzinot ar 2015. gada attiecīgo periodu, IKP pieauga par 0,8 % pēc sezonāli un kalendāri izlīdzinātiem un par 2,1 % pēc sezonāli un kalendāri neizlīdzinātiem datiem.

2016. gada 2. ceturksnī, salīdzinot ar 2015. gada 2. ceturksni, apstrādes rūpniecības nozare pieaugusi par 7,2 %. Pieaugumu uzrādīja visas lielākās apstrādes rūpniecības apakšnozares: koksnes un koka izstrādājumu ražošana – par 11 %, pārtikas produktu ražošana – par 1 %, gatavo metālizstrādājumu ražošana – par 19 %, nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošana – par 8 %, datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošana – par 26 %, iekārtu un ierīču remonts un uzstādīšana – par 13 %.

Ražošanas apjomi samazinājās ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošanā – par 5 % un elektrisko iekārtu ražošanā – par 4 %.

Būvniecības produkcijas apjoms 2.ceturksnī, salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo ceturksni, samazinājās par 19 %. Būvniecības apjomi samazinājās nedzīvojamo ēku segmentā – par 10 % (īpatsvars 42 % no visa būvniecības produkcijas apjoma), bet dzīvojamo ēku būvniecība pieauga par 10 % (īpatsvars 18 %). Vislielākais kritums par 34 % bija vērojams inženierbūvju celtniecībā (īpatsvars 40 % no visa būvniecības produkcijas apjoma), t.sk. ostu, dambju un citu hidrobūvju būvniecībā – par 49 %, tiltu un tuneļu būvniecībā – par 41 % un autoceļu, ielu, ceļu, lidlauku skrejceļu, dzelzceļu būvniecībā – par 33 %. Savukārt pieaugums bija maģistrālo cauruļvadu, maģistrālo sakaru un elektropārvades līniju būvniecībā – par 34 % un vietējās nozīmes cauruļvadu un kabeļu būvniecībā – par 13 %.

Ražošanas nozaru pievienotās vērtības samazinājums par 0,1 % atstāja neitrālu ietekmi uz kopējo IKP tempa pieaugumu.

Pievienotā vērtība pakalpojumu nozarēs kopumā palielinājās par 1,7 %, kas pozitīvi ietekmēja IKP pieaugumu 1,1 procentpunkta apmērā.

Mazumtirdzniecība 2. ceturksnī palielinājās par 3 %, tai skaitā par 0,1 % pieauga pārtikas un par 5 % – nepārtikas preču tirdzniecība. Vairumtirdzniecība šajā laika periodā palielinājās par 8 %.

2016. gada 2. ceturksnī salīdzinājumā ar 2015. gada 2. ceturksni transporta un uzglabāšanas nozare palielinājusies par 3 %. Tajā skaitā pasažieru transports samazinājās par 1 %, kravu transports – par 2 %, bet pieaugums bija vērojams pasta un kurjeru darbībās – par 11 %, uzglabāšanas un transporta palīgdarbībās – par 8 %.

Izklaides un atpūtas pakalpojumu apjoms palielinājies par 4 %, t.sk. azartspēļu nozarē pieaugums par 3 %, radošajās, mākslinieciskajās un izklaides darbībās – par 10 %.

IKP pieaugumu veicināja produktu nodokļi, kas 2016. gada 2. ceturksnī salīdzinājumā ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu pieauga par 8 % un veidoja 1 procentpunktu no kopējā IKP pieauguma.

2016. gada 2. ceturksnī galapatēriņa izdevumi palielinājās par 3 %. To sekmēja privātā galapatēriņa pieaugums par 4 %, kur palielinājušies mājsaimniecību izdevumi pārtikai par 2 %, transportam (izdevumi sabiedriskajam transportam, transporta līdzekļu iegāde un ekspluatācija) – par 9 %, atpūtai un kultūrai – par 5 %, bet izdevumi mājokļa uzturēšanai samazinājās par 0,4 %. Mājsaimniecību galapatēriņu ietekmēja patēriņa cenu kritums (galvenokārt transportam un mājokļa uzturēšanai) un mājsaimniecību ienākumu palielināšanās. Valdības galapatēriņš noturējies iepriekšējā gada līmenī.

Jau otro ceturksni pēc kārtas strauji samazinās bruto pamatkapitāla veidošana, kas šā gada 2. ceturksnī, salīdzinot ar 2015. gada attiecīgo periodu, kritusies par 26 %. Kritumu uzrāda visas pamatkapitāla grupas: ieguldījumi iekārtās un mašīnās samazinājušies par 17 %, intelektuālajā īpašumā – par 29 %, bet mājokļos un citās ēkās un būvēs – par 33 %. Visvairāk 2.ceturksnī tika investēts transporta un uzglabāšanas nozarē (17 % no kopējām investīcijām), valsts pārvaldes un aizsardzības; obligātās sociālās apdrošināšanas nozarē (14 %), kas tomēr bija par attiecīgi 38 % un 40 % mazāk nekā pērn. Par 24 % vairāk ieguldīts elektroenerģijas, gāzes apgādes, siltumapgādes un gaisa kondicionēšanas nozarē.

Preču un pakalpojumu eksporta apjomi 2. ceturksnī palielinājušies par 4 %, bet imports – par 7 %. Eksporta pieaugums IKP ietekmēja pozitīvi 2,2 procentpunktu apmērā, bet imports samazināja kopējo IKP par 4 procentpunktiem.  

Tevi varētu interesēt

Latvijā šā gada otrajā ceturksnī bija otrs mazākais iekšzemes kopprodukta (IKP) pieaugums...

2016. gada 2. ceturksnī, salīdzinot ar 2016. gada 1. ceturksni, iekšzemes kopprodukta...

Lietuvas ekonomikas izaugsme, iespējams, šogad būs straujāka nekā Latvijas, jaunākajā Citadele...

Nav nekāds noslēpums, ka Latvija, kā maza un atvērta ekonomika, ir cieši...

Šā gada 1. ceturksnī, salīdzinot ar 2015. gada 4. ceturksni, IKP salīdzināmajās...

Nepalaid garām

Akciju sabiedrība "Meridian Trade Bank" 22. janvārī ir mainījusi nosaukumu uz "Industra...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

2019. gada desmit lielāko nekustamā īpašuma darījumu sarakstā Rīgā un Pierīgā ir ne...

Tiesa noraidījusi nogalinātā maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus brāļa prasību pret...

Ir būtiski runāt par privātās dzīves, interešu un plānu saskaņošanu ar darbu, nevis...

Skotijai ir viskijs, Somijai ir Nokia, Itālijai ir makaroni,Meksikai ir tekila, Karību...

Tiesvedību un to radīto sarežģījumu dēļ Lielupes apkaimē slēgtais restorāns "36.līnija" atsācis...

No šīs sadaļas

Starptautiskā kredītrisku apdrošinātāja Coface veidotajā Centrālās un Austrumeiropas...

Rīgas pašvaldībai pilnībā vai daļēji piederoši uzņēmumi pērno gadu lielākoties...

Rīgas autoelektroaparātu rūpnīcas neto apgrozījums šā gada pirmajā pusgadā sasniedzis...

Pirmajā pusgadā par 8,1% labāki rezultāti; plusi visos segmentos...

SIA Rīgas satiksme ir sākusi meklēt, kur aizņemties līdzekļus, lai spētu nodrošināt...

AS Talsu mežrūpniecība realizācijas ieņēmumi šā gada pirmajā pusgadā sasnieguši...

Lai novērstu infrastruktūras pārrāvumus pilsētās un radītu alternatīvu maršrutu tranzīta...

AS Brīvais vilnis šā gada pirmajā pusgadā strādājusi ar zaudējumiem 128,6 tūkstošu...

ASV dzelzceļa kompānija Amtrak nākusi klajā ar iespaidīgiem nākotnes plāniem – līdz...

Ekonomikas ministrijas pasūtītais un Prudentia Energy Markets veiktais pētījums tapis rekordīsā...