Transports un loģistika

Ekonomikas ministre sajauc kārtis

Egons Mudulis, 11.11.2015

Foto: Vitālijs Stīpnieks, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Dana Reizniece-Ozola nobremzē Dzelzceļa likuma grozījumus; nozarei bažas par papildu finansiālo slogu

Jau otro nedēļu pēc kārtas Ministru kabinets atlicis Satiksmes ministrijas (SM) virzīto Dzelzceļa likuma grozījumu skatīšanu. Lēmumu neiekļaut šo nozarei būtisko jautājumu valdības sēdas darba kārtībā pieņēma koalīcijas partiju sadarbības padome. Šoreiz tas tika darīts pēc SM lūguma, jo Ekonomikas ministrija (EM) likumprojektu nebija saskaņojusi. DB jau rakstīja, ka EM mainīja savu viedokli, un iepriekš jautājuma izskatīšanu uz nedēļu atlikt lūdza ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola.

Kaut arī EM likuma grozījumus bija pilnībā saskaņojusi, tā pašlaik to tālāku virzību vairs neatbalsta. No vienas puses, EM atzīst, ka iecerētie Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (Regulators) funkciju pārņēmēji (Valsts dzelzceļa administrācija (VDzA), valsts SIA Autotransporta direkcija un Valsts dzelzceļa tehniskā inspekcija) «formāli izpilda» attiecīgās direktīvas prasības par regulatīvās iestādes neatkarību. No otras puses, EM pauž viedokli, ka «tomēr ir pamats uzskatīt, ka regulatīvās iestādes funkcijas būtu uzticamas pilnībā neatkarīgai (institucionāli un funkcionāli) iestādei».

Tā kā Regulatoram esot uzkrāta bagātīga pieredze, nodrošinot sabiedrisko pakalpojumu sniegšanas uzraudzību regulējamās nozarēs, tad EM ieskatā «būtu risināms jautājums» par attiecīgu VDzA un direktīvā noteikto papildu regulatīvo funkciju nodošanu Regulatoram. Savukārt gadījumā, ja valdība šādu EM priekšlikumu neatbalstītu, «aktualizējams un risināms ir jautājums par turpmāku pietiekamu finanšu resursu nodrošināšanu» Regulatoram. DB jau rakstīja, ka likuma grozījumu rezultātā, zaudējot dzelzceļa nozares regulēšanas funkcijas, Regulatoram budžetā tiktu iecirsts 400 tūkst. eiro liels robs, ko varētu risināt, paceļot maksu komersantiem. Šobrīd tā ir 0,17% no regulējamo pakalpojumu (tostarp siltums, ūdens un energoapgāde, pasts, elektroniskie sakari) kompāniju neto apgrozījuma, bet likums pieļauj to palielināt līdz 0,20%. Regulators gan nekādas publiskas iebildes savos pēdējos atzinumos par likumprojektu saistībā ar funkciju zaudēšanu nav izteicis.

«Ekonomikas ministrijas rīcībā nav finansiālu aprēķinu par funkciju nodošanas SPRK izmaksām,» norāda EM Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Evita Urpena, atbildot uz jautājumu, vai ministrijai ir aplēses par sava piedāvājuma izmaksām.

Plašāk lasiet rakstā Ekonomikas ministre sajauc kārtis trešdienas, 11.novembra laikrakstā Dienas Bizness (6.lpp)!