Finanses

Ekonomisti: Latvijas ekonomikas izaugsme gandrīz pilnībā apstājusies

Žanete Hāka, 30.11.2016

Swedbank galvenais ekonomists Mārtiņš Kazāks
CSP ir pārskatījusi 3.ceturkšņa IKP datus, samazinot gada izaugsmi uz 0.3% (no 0.8% ātrajā novērtējumā). Salīdzinot ar šī gada 2.ceturksni (sezonāli un darba dienu izlīdzināti dati), ekonomika augusi par 0.2% (ātrajā novērtējumā – par 0.5%). Šī gada pirmajos trīs ceturkšņos ekonomika ir augusi vien par 1.4%. Izskatās drausmīgi, bet nekas jauns tas nav un stāsts joprojām tas pats vecais. Proti, eksporta sektors (izņemot tranzīta sektoru dēļ Krievijas kravu plūsmas samazināšanās) pamazām aug, patēriņš bikli aug, investīcijas krīt (lai gan sliktākais jau šķiet ir aiz muguras). Pārskatītais 3.ceturkšņa cipars ir tik zems, jo beidzot ir nokoriģēti krājumu dati, kas blakus dziļajam kritumam investīcijām pamatkapitālā līdz šim izskatījās nesaprotami labi.
Zemākais punkts IKP dinamikā, šķiet, ir aiz muguras un turpmāk izaugsmei vajadzētu kļūt straujākai. Gadā kopumā tie varētu būt ap 1-1.5% pret 2015.gadu.
Nākošgad izaugsmei vajadzētu pakāpties tuvāk 2.5%, bet tur noteicošā loma būs struktūrfondiem un mājsaimniecību vēlmei tērēt.
Jautājumi joprojām ir tie paši vecie. Pirmkārt, kur vēl joprojām kavējas struktūrfondi? Otrkārt, kad uzlabosies valsts sektora komunikācija, lai – tai skaitā arī labi padarītus un labi domātus darbus – iedzīvotājiem un uzņēmējiem saprotami izskaidrotu, nevis radītu papildus satraukumu un nedrošību, kas mazina vēlmi un drosmi investēt jau tā diezgan drebelīgā situācijā, kad izaugsme pasaulē ir diezgan lēna (bet joprojām ir!) un populisms solās sist vēl augstāku vilni? Treškārt, vai ir vēl nepieciešami kādi papildus pierādījumi tam, ka ar ražīgumu un efektivitāti uzlabojošām strukturālām reformām vilkt garumā nav prātīgi?

Foto: Zane Bitere/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Jaunākie ekonomikas izaugsmes dati uzrāda pesimistiskas tendences, taču ekonomisti cer, ka zemākais punkts ir aiz muguras un turpmāk ES fondi stimulēs attīstību.

Db.lv jau rakstīja, ka 2016. gada 3. ceturksnī, salīdzinot ar 2. ceturksni, iekšzemes kopprodukts (IKP) salīdzināmajās cenās pēc precizētiem, sezonāli un kalendāri izlīdzinātiem datiem palielinājies par 0,2 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie dati.

Šī gada 3. ceturksnī, salīdzinot ar 2015. gada attiecīgo periodu, IKP pieauga par 0,3 % gan pēc sezonāli un kalendāri izlīdzinātiem, gan pēc neizlīdzinātiem datiem. Pēc detalizētu visu nozaru 3. ceturkšņa datu saņemšanas un analīzes IKP pieauguma apjoms ir mazāks nekā novērtēts pirms mēneša.

Galerijā augstāk iespējams izlasīt ekonomistu komentārus par jaunākajiem ekonomikas datiem un prognozes nākotnei!

Komentāri

Pievienot komentāru