Tirdzniecība un pakalpojumi

Ekonomisti: Mazumtirdzniecībā gaidāma lēna izaugsme

Žanete Hāka, 30.08.2016

SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis
Jūlijā mazumtirdzniecības apgrozījums gada laikā ir audzis vien par 1.3%. Pārtikas preču grupā apgrozījums samazinājās par 3.9%, bet nepārtikas preču grupā tas pieauga par 4.6%.
Labvēlīgās tendences ekonomikā, kas turpina stiprināt pirktspēju, šogad ļoti vāji atspoguļojas mazumtirdzniecības rādītājos un turpmākā mazumtirdzniecības izaugsme, šķiet, būs ļoti piezemēta. To ietekmē vairāki faktori, ne tikai ekonomiskie, bet liela loma ir patērētāju noskaņojumam. Taču reizē tam ir grūti rast viennozīmīgu skaidrojumu. Noteikti sava loma ir Krievijas un citu NVS tūristu skaita un pirktspējas kritumam. Tie, pretēji Rietumvalstu tūristiem, izmantoja iespēju ne tikai apmeklēt Latviju, bet vienlaicīgi arī sparīgi iepirktos.
Tāpat noteiktos segmentos var saskatīt piesātinājuma pazīmes, piemēram, elektropreču tirdzniecības kritumā. Tādēļ lielāka aktivitāte būs vērojama līdz ar straujākām izmaiņām nekustamā īpašuma nozarē. Tikmēr turpinās stabils pieaugums tirdzniecībā pa internetu un pastu. Ļoti iespējams, ka šis iepirkšanās veids kļūst populārāks lielākā mērā, nekā to spēj uzskaitīt statistika. Ņemot vērā to, ka nosacījumi tēriņu kāpumam ir labvēlīgi, ir pamats prognozēt nelielu aktivitātes atgūšanos. Tomēr, visticamāk, ka mazumtirdzniecības apjomu kāpums ir ieslīdējis lēnas izaugsmes fāzē, ko nosaka piesardzība, kā dēļ pieaug uzkrājumi u.tml., demogrāfiskās izmaiņas un tas, ka mainās prioritātes patēriņā.

Foto: Ieva Lūka/LETA

Jaunākais izdevums

Tevi varētu insteresēt

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Patlaban mazumtirdzniecības nozares izaugsme bremzējas, neskatoties uz labajiem ekonomikas rādītājiem, norāda ekonomisti.

Mazumtirdzniecības nozarē atspoguļojas vairāki aspekti, un nākotnē visdrīzāk strauju izaugsmi nevar gaidīt.

Galerijā augstāk iespējams iepazīties ar ekspertu komentāriem par jaunākajiem mazumtirdzniecības rādītājiem un prognozēm nākotnei!