Ražošana

Ekonomisti: Rūpniecības rezultāti šūposies kā pa viļņiem

Žanete Hāka, 04.10.2016

SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis
Šā gada augustā, salīdzinot ar pērnā gada augustu, rūpniecības izlaide samazinājās par 0.6%. To ietekmēja ražošanas apjoma kritums elektroenerģijas un gāzes apgādē par 15.7% un ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē par 6.1%. Savukārt apstrādes rūpniecībā produkcijas apjoms turpināja kāpumu - 2.8%.
Rūpniecības kopējo apjomu samazinājumu lielā mērā ir veicinājis koģenerācijas stacijās saražotās elektroenerģijas daudzuma kritums, kā arī negatīvās tendences būvniecībā, kas liek sarukt arī ieguves un karjeru izstrādes nozares apjomiem. Mērenu, taču reizē arī atzīstamu, pieauguma tempu uzrāda apstrādes rūpniecība, kaut arī situācija starp nozarēm saglabājas krasi atšķirīga. Turpmākās perspektīvas turpina balstīties piesardzīgā optimismā. Nenoteiktības līmenis joprojām ir augsts, jo to ietekmē gan vārīgie izaugsmes nosacījumi, gan grūti prognozējamā politiskā vide Eiropā un pasaulē. Klāt ir piepulcējušies daudzi gaidāmās Lielbritānijas izstāšanās no ES radītie nezināmie, kas īpaši aktualizēsies nākamgad. 2017. gadā līdz ar fondu aktīvāku izmantošanu, aktivizēsies ieguves un karjeru izstrāde. Tikmēr vairāku citu nozaru primārais mērķis ir eksports, kas patlaban saskaras ar grūtībām. Taču jāpiezīmē, ka ar līdzīgiem izaicinājumiem saskaras arī citās ES valstis.
Sagaidāms, ka arī turpmāk rūpniecības rezultāti šūposies kā pa viļņiem, kas atspoguļos notikumus eirozonā un tās izaugsmes vērtējumus. Tikmēr sarežģījumi Krievijas ekonomikā liek turpināt meklēt šim tirgum alternatīvas. Šā gada astoņos mēnešos rūpniecības, kā arī apstrādes rūpniecības apjomi ir auguši par 3.3%. Lielā mērā tieši no rūpniecības izaugsmes paātrināšanās iespējām izrietēs tas, cik veiksmīga izrādīsies šā gada ekonomikas izaugsme.

Foto: Ieva Makare/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Apstrādes rūpniecības apjomi auguši mēreni, norāda ekonomisti.

Sagaidāms, ka arī turpmāk rūpniecības rezultāti šūposies kā pa viļņiem, liecina ekspertu prognozes.

Db.lv jau rakstīja, ka 2016. gada augustā, salīdzinot ar 2015. gada augustu, rūpniecības produkcijas izlaide pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās samazinājās par 0,6 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.

To ietekmēja ražošanas apjoma kritums elektroenerģijas un gāzes apgādē par 15,7 % (samazinājies koģenerācijas stacijās saražotās elektroenerģijas daudzums) un ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē – par 6,1 %. Savukārt apstrādes rūpniecībā produkcijas apjoms pieauga par 2,8 %.

Galerijā augstāk iespējams iepazīties ar ekspertu komentāriem un prognozēm par apstrādes rūpniecības nozari!