Ekonomists: Ja Latvija ieviesīs eiro – tad zaudēs rūpniecības atliekas

2011. gada 18. jūlijs plkst. 15:20
Autors: Jānis Rancāns
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

Eiro ir valūta, kas piemērota ne visām valstīm un vismazāk jau tādām nabadzīgām kā Latvija, uzskata ekonomists un uzņēmējs Jānis Ošlejs.

«Ja Latvija tagad iestāsies eirozonā, tad zaudēs gandrīz vai visu, kas tai ir,» uzskata J. Ošlejs. Eiro varot iznīcināt Latvijas ekonomiku, norāda ekonomists. Visas nabadzīgās valstis, kas kādreiz iestājās eirozonā, pašlaik atrodas uz bankrota sliekšņa, ir tikai laika jautājums, kad tas notiks, norāda ekonomists intervijā laikrakstam Delovije Vesti.

Arī tās valstis, kuras eirozonai pievienojās ne tik sen un bija labā ekonomiskajā situācijā, sāk «šūpoties», skaidro ekonomists, par piemēru minot Slovēniju. Galvenā eirozonas problēma ir tāda, ka tai nav izveidoti mehānismi, ar kuru palīdzību varētu regulēt ekonomiskos ciklus, kuri būtu vienādi noderīgi visām valstīm, kurās ir eiro.

Ja Grieķijā joprojām būtu bijusi drahma, tad valsts jau būtu veikusi devalvāciju un sāktos Grieķijas ekonomikas izaugsme, pārliecināts ekonomists. To pašu var attiecināt uz Latviju – «mēs varam jebkurā brīdī atsaitēties no eiro un paši veicināt ekonomikas izaugsmi,» norāda J. Ošlejs. Iestājoties eirozonā, Latvija to vairs nevarēs darīt.

Jebkurš investors, kas pārzina makroekonomiku, labi saprot, ka pēc iestāšanās eirozonā valstī pieaug cenas, tāpēc veidot ražošanas uzņēmumu šādā valstī ir pārāk dārgs prieks, kas atmaksāsies nezināmā nākotnē. «Visas eirozonas perifērijas saskārās ar investīciju samazināšanos, īpaši jau industriālajā sektorā. Mēs redzam, ka Spānija zaudēja savu rūpniecību tieši pateicoties eiro ieviešanai,» uzsver ekonomists.

Valstij ir jēga iestāties eirozonā tikai tad, ja tās dzīves līmenis un iekšzemes kopprodukta pieaugums (IKP) veido ne mazāk kā 70% no eirozonas bagāto valstu dzīves līmeņa, kā arī rūpniecībai valsts ekonomikā jāveido vismaz 25% no IKP, ir pārliecināts ekonomists.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām