Ekonomists: ja vien neatlidos kāds «melnais gulbis», izaugsme Latvijā neapstāsies 

Pēc straujā ekonomikas apjomu pieauguma gada pirmajā ceturksnī arī otrais ceturksnis izrādījies labāks nekā gaidīts, un Latvijas izaugsme pirmajā pusgadā gada griezumā sasniegusi teju sešus procentus. Tomēr gada otrajā pusē izaugsme ekonomikā būs daudz lēnāka, bet nav pamata domāt, ka tā pilnībā apstāsies.

Jānis Rancāns, 2012. gada 04. septembris plkst. 14:15

Nordea bankas vecākais ekonomists Andris Strazds

Foto: LETA

Tā prognozē Nordea banka, norādot, ka izaugsme kļūs lēnāka gan eirozonas parādu krīzes ietekmē, gan tā saucamo bāzes efektu dēļ. Tomēr, ņemot vērā labos pirmā pusgada rezultātus, Nordea paaugstinājusi savu Latvijas ekonomikas prognozi šim gadam – līdz 4,2%.

«Eirozonas parādu krīzes negatīvā ietekme uz pieprasījumu Latvijai būtiskos eksporta tirgos līdz šim izrādījusies mazāka nekā gaidīts. Lai gan gada otrajā pusē, visticamāk, sajutīsim nelielu eirozonas ekonomikas recesijas ietekmi, nav pamata domāt, ka ekonomikas izaugsme Latvijā varētu pilnībā apstāties, ja vien būtiski nepieaug degvielas cenas vai neatlido kāds cits «melnais gulbis» (ar šo apzīmējumu ekonomikā saprot notikumu ar nelielu iestāšanās varbūtību, bet būtisku potenciālo ietekmi). Papildus stimulu Latvijas ekonomikas attīstībai dod arī investīciju pieaugums no zemā līmeņa pagājušajā gadā,» sacīja Nordea bankas vecākais ekonomists Andris Strazds.

Viņš arī prognozē, ka Spānija un, iespējams, arī Itālija piekritīs papildus ierobežojumiem budžeta politikas jomā, pretim saņemot Eiropas Stabilitātes Mehānisma un Eiropas Centrālās Bankas atbalstu, lai samazinātu to valdību maksātās procentu likmes par valstu parādu. Tādējādi tikšot panākts kompromiss starp Dienvideiropas valstīm, kuras vēlas saņemt beznosacījumu atbalstu no ECB un Vācijas centrālās bankas, kura šobrīd nosoda jebkāda veida valstu valdību parādzīmju pirkšanu no ECB puses.

Tāpat 12. septembrī gaidāms, ka Eiropas Komisija (EK) paziņos par progresu virzībā uz tā sauktās banku savienības izveidi ES, sistēmiski svarīgu banku uzraudzību nododot ES līmeņa regulatora pārziņā un veidojot noguldījumu garantiju fondu ES līmenī.

«Pieņemot, ka dalībvalstis vienlaikus turpinās īstenot reformas nodokļu sistēmā, darba tirgū, pensiju un sociālā atbalsta sistēmā, kā arī izglītības un citās jomās, eiro zonas ekonomika jau nākamgad varētu sākt pakāpeniski atveseļoties. Nordea ekonomisti prognozē, ka eirozonā kopumā nākamgad varētu būt neliela izaugsme 0,6% apmērā, pretstatā kritumam par 0,4% šogad,» sacīja A. Strazds.

Viņš arī atzīmēja, ka esot vairāki riski, kas var apdraudēt šāda scenārija īstenošanos. Viens no būtiskākajiem ir tālāks naftas un degvielas cenu kāpums gadījumā, ja Irānas un Izraēlas starpā izraisās militārs konfliktiem. Tāpat riski saistīti ar iespējamu Ķīnas ekonomikas «cieto piezemēšanos», kā arī ar ASV politiķu nespēju vienoties par budžeta politiku.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2012. gada 03. septembris plkst. 12:34

Ja eirozonas valstis pieturēsies pie saviem solījumiem, reģiona ekonomiskā krīze varētu beigties...

2012. gada 03. septembris plkst. 9:23

Tikai ceturtā daļa Vācijas iedzīvotāju uzskata, ka parādu krīzes nomāktajai Grieķijai jāpaliek...

2012. gada 31. augusts plkst. 15:50

Eirozonas nākotne ir atkarīga no tā, kādā veidā tiks atrisināta situācija Grieķijā...

2012. gada 31. augusts plkst. 12:25

Pilnīgs eirozonas sabrukums samazinātu Vācijas ekonomiku pat par desmit procentiem, bet Grieķijas...

2012. gada 30. augusts plkst. 15:50

Pasaules ekonomikas lielākais drauds ir eirozonas valstis pārņēmusī parādu krīze, pavēstījusi...

Nepalaid garām

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

Par spīti lietotāju skaita sarukumam, sociālais tīkls draugiem.lv vēl joprojām ir pelņu...

Sekojot pieprasījumam, zivju pārstrādātāji maina paradumus un pielāgojas klientu prasībām, kas...

Pirms vairākiem gadiem raidījumu vadītājs un dabas pētnieks Māris Olte par 6000...

Lai arī esmu projām no lielā sporta, joprojām esmu tajā iekšā, tikai...

Šajā piektdienā biznesa portāls Db.lv saviem lasītājiem piedāvā iespēju ielūkoties Lietuvas...