Tirdzniecība un pakalpojumi

Eksperti: Ārējā tirdzniecība uzrādījusi vairākus negatīvus pārsteigumus

Žanete Hāka, 12.03.2014

Nordea Markets vecākais pārdošanas vadītājs Gints Belēvičs

Lai gan janvāris tradicionāli ir vājš mēnesis ārējās tirdzniecības rādītājos, šogad gan eksporta, gan importa kritums bijis lielāks nekā plānots. Janvāris iezīmē jau ceturto mēnesi pēc kārtas, kad eksporta apjomi turpina samazināties, turklāt arī salīdzinājumā ar iepriekšējā gada janvāri, preču eksporta vērtība ir samazinājusies par 2,4%.
Vājā ekonomiskā attīstība Krievijā un vājais rubļa kurss ietekmē arī Latvijas ārējās tirdzniecības bilanci. Kopumā NVS valstu reģiona perspektīva izskatās vāja un salīdzinājumā ar decembri, eksports uz šīm valstīm ir samazinājies par 44%. Paredzams, ka arī tuvākajā laikā uzlabojumi Austrumu virzienā netiks novēroti, jo Krievijas rubļa kurss arī februāri un martā ir piedzīvojis būtisku kritumu, bet iekšējais pieprasījums šajā tirgū ir vājš.
Svarīgi ir tas, cik labi Latvijas ražotāji spēs pielāgoties jaunajai situācijai, pārorientēties tirgū un vai eksports uz Eiropas Savienības valstīm, kur vērojama izaugsme, spēs nosegt negatīvo efektu no Austrumiem, kur šobrīd dominē ekonomikas izaugsmes tempu bremzēšanās un vājas vietējās valūtas.

Foto: Nordea

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Šā gada sākumā eksporta un importa samazinājums bijis straujāks nekā tika gaidīts, norāda eksperti.

Lielā mērā kritumu ietekmēja Liepājas metalurga darbības apstādināšana, taču arī konflikts starp Krieviju un Ukrainu pamazām sāks parādīties datos, jo tas ne tikai skar tirdzniecību ar šīm valstīm, bet arī pasliktina kopējo uzņēmēju noskaņojumu, saka aptaujātie ekonomisti. Viņi paredz, ka ārējās tirdzniecības apjomi, visdrīzāk, šajā gadā bremzēsies, tomēr būtiski būs tas, cik ātri uzņēmēji spēs pielāgoties situācijai.

Db.lv jau rakstīja, ka janvārī salīdzinājumā ar pērno decembri preču eksporta vērtība faktiskajās cenās samazinājās par 8,3% un importa – par 6,8%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes operatīvie dati. Eksporta īpatsvars uz Krieviju samazinājies.

Janvārī Latvija eksportējusi preces 738,4 miljonu eiro apmērā, bet importējusi – par 917,5 miljoniem eiro.

Ārējās tirdzniecības bilance nedaudz pasliktinājās, eksportam kopējā ārējās tirdzniecības apjomā samazinoties līdz 44,6% (2013.gada decembrī - 45%).

Komentāri

Pievienot komentāru