Tirdzniecība un pakalpojumi

Eksperti: Ārējās tirdzniecības perspektīvas nav spīdošas

Žanete Hāka, 11.04.2016

Swedbank vecākā ekonomiste Lija Strašuna

Februārī eksports ir nedaudz atguvies pēc janvāra krituma, bet vēl arvien bija par 1,2% mazāks nekā pirms gada. Daļēji to gan nosaka zemākas eksporta cenas, piemēram, naftas produktiem (reeksports), metāliem. Turpina krist arī elektronikas reeksports. Tajā pat laikā koka produktu eksports ir pieaudzis pat par 21%, pārtikas produktu eksports – par 26%. Arī metālu eksports ir pieaudzis par 17%, bet šis laikam būs pēdējais sniegums pirms Liepājas Metalurga ražotnes iekonservēšanas. Padsmitos procentu mērojams arī ķīmisko produktu un papīra izstrādājumu kāpums.
Eksports uz Krieviju un parējām NVS valstīm turpināja krist (attiecīgi -25% un -27%), kas ir pat straujāk nekā janvārī. Savukārt nedaudz uzlabojas eksports uz eirozonu (+0,3%). Turpinās arī aktīvs kāpums Āfrikas un Tuvo Austrumu virzienā – Alžīrijā, Ēģiptē, Kenijā, Apvienotie Arābu Emirāti – tas gan lielā mērā ir Latvijas graudinieku nopelns.
Lai arī kopumā eksports vēl arvien ir mazāks nekā pirms gada, eksporta attīstība vairs neizskatās tik bēdīga kā janvārī. Tomēr tā vēl arvien ir ļoti svārstīga un neviendabīga. Imports turpina krist vēl straujāk kā eksports, par 5% salīdzinājumā ar pērna gada februāri. Taču importā krītošo cenu efekts ir vēl spēcīgāks, visticamāk, apjomi krīt vien nedaudz.
Šogad kopumā vēl arvien sagaidāms eksporta kāpums. Eiropas ekonomika turpina lēnām augt. Arī negatīvajai ietekmei no Krievijas, vismaz preču eksportā, jākļūst mazākai.

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Februārī preču eksports ir nedaudz atguvies pēc janvāra samazinājuma, taču, salīdzinot ar pērnā gada attiecīgo mēnesi, aizvien vērojams kritums, norāda ekonomisti.

Nākotnē nevar gaidīt strauju uzlabojumu, un visdrīzāk šajā gadā apjomi būs aptuveni tādi paši kā pērn.

Db.lv jau rakstīja, ka šā gada februārī salīdzinājumā ar janvāri Latvijas ārējās tirdzniecības apgrozījums faktiskajās cenās palielinājās par 10,8 %, tajā skaitā preču eksporta vērtība pieauga par 9,5 % un importa vērtība – par 11,8 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) operatīvie dati.

Februārī Latvija eksportēja preces 778,5 miljonu eiro apmērā, bet importēja par 918 miljoniem eiro. Ārējās tirdzniecības bilance nedaudz pasliktinājās, eksportam kopējā ārējās tirdzniecības apjomā samazinoties līdz 45,9 % (2016. gada janvārī – 46,4 %).

Galerijā augstāk iespējams izlasīt ekspertu komentārus un prognozes!

Komentāri

Pievienot komentāru