Finanses

Eksperti: eiro ieviešanai jāgatavojas laicīgi

Jānis Rancāns, 21.11.2012

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Valdības lēmums par labu eiro ieviešanai nesīs ne tikai būtiskas pārmaiņas ekonomikai, bet arī dažādu nozaru uzņēmējiem, kā arī valsts un pašvaldību iestādēm, kurām būs jāgatavojas šai pārejai, secinājuši eksperti.

Diskusijā Pāreja uz eiro – izaicinājumi un iespējas IT nozares speciālisti, banku un klientu apkalpošanas eksperti secinājuši, ka tas, kā katrs uzņēmums un iestāde izjutīs pāreju uz eiro, ir atkarīgs no tā darbības jomas, skaidras naudas izmantošanas apjoma, IT sistēmu iesaistes un citiem faktoriem, tomēr jau šobrīd ir skaidrs, ka eiro ieviešana ietekmēs ikvienu.

Eiro ieviešana būtiski ietekmēs uzņēmumu informācijas sistēmu darbu – gan IT sistēmas, kas tieši saistītas ar valūtu, gan iekārtas, kas atbild par finanšu informācijas apstrādi, piemēram, kases aparātus.

«Latvijas IT nozarei pietiks resursu un zināšanu, lai atbalstītu IT sistēmu pielāgošanu eiro, tomēr 2013. gada otrajā pusē uzņēmumi būs pārslogoti, tādēļ, lai izvairītos no problēmām, darbi jāpasūta laicīgi,» sacīja FMS valdes priekšsēdētājs Jānis Bergs. Viņš arī norādīja, ka uzņēmums jau tagad strādā, lai saviem klientiem nodrošinātu Horizon pielāgošanu eiro.

Gan banku ekonomisti, gan IT eksperti pārejas procesa organizēšanā norādīja uz Igaunijas pieredzi kā būtisku resursu, ko ņemt vērā un no kā mācīties. Igaunijā daļa uzņēmumu pāreju uz eiro atlika uz pēdējo brīdi. Eksperti norāda, ka Latvijai šo kļūdu nevajadzētu pieļaut un valūtas maiņu plānot laikus. Brīdī, kad eiro ieviešana tiks apstiprināta, pieaugs arī procesa izmaksas. Tās atkarīgas gan no uzņēmuma lieluma, gan darbības jomas un citiem faktoriem.

«Eiro nudien nav garantija bezrūpīgai nākotnei, bet tā ir iespēja stiprināt izaugsmi. Protams, pievienojoties eiro zonai, ir arī negatīvi riski, bet, ja rīkojas apdomīgi, tad ieguvumi, manuprāt, būs krietni lielāki. Turklāt, kopš esam Eiropas Savienībā, Latvija jau faktiski dzīvo eiro zonā - piemēram, lielākā daļa kredītu ir izsniegti eiro. Mazai atvērtai ekonomikai, kā Latvija, fiksēts valūtas kurss pret lielāko tirdzniecības partneri ir piemērota izvēle. Taču fiksētā kursa pret eiro uzturēšana un de jure dzīve ārpus eiro zonas neļauj pilnībā izmantot ieguvumus no vienotas valūtas,» diskusijā sacīja Mārtiņš Kazāks, Swedbank galvenais ekonomists Latvijā.

Diskusija pēc FMS iniciatīvas norisinājās Rīgas IT Demo centrā.

Komentāri

Pievienot komentāru