Eksperti: Naftas tirgū šogad notiks pagrieziens

2016. gada 14. aprīlis plkst. 11:19
Autors: Žanete Hāka
Sadaļa: Finanses
Dalies ar šo rakstu

Naftas tirgū šogad notiks pagrieziens un piedāvājums izlīdzsvarosies ar pieprasījumu, liecina ekspertu prognozes jaunākajā AS Swedbank apskatā.

Naftas pārprodukcija pasaulē ir sarukusi no apmēram 2 miljoniem barelu dienā līdz 1,4 miljoniem šī gada februārī. Paredzams, ka šī gada beigās vai nākamā gada sākumā ieguve vairs nepārsniegs patēriņu un tādējādi beigs augt arī krājumi. Tāpēc naftas cena nākamajos divos gados ievērojami kāps.

Prognozējams, ka vidējā Brent naftas cena šogad būs 43 ASV dolāri un nākamajā gadā - jau 61 dolārs par barelu. Līdz ar noskaņojuma maiņu, cenu svārstības būs krasas. Naftas cenas kāpumam būs liela ietekme uz attīstības tirgiem, it īpaši naftas eksportētājiem.

Piemēram, Krievijā recesija šogad beigsies un 2017.gadā jau būs vērojama lēna izaugsme. Palielināsies arī rubļa vērtība, lai arī tā augs lēnāk nekā naftas cena, jo Krievijas ekonomika joprojām būs ļoti vārga un tai būs nepieciešams lētas valūtas atbalsts.

Naftas cenu kāpums pakāpeniski sāks vilkt uz augšu arī inflāciju pasaulē, ar laiku palielinot inflācijas gaidas, sniedzot atbalstu un lielāka manevra iespējas arī centrālajām bankām. Inflācijai Eiropā 2017.gada otrajā pusē pietuvojoties 2% mērķim (vai nedaudz pat pārsniedzot to), vieglāks kļūs arī parādu slogs.
 

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārds