Eksperti: Nākamais gads ekonomikai būs veiksmīgāks 

Nākamajā gadā Latvijas ekonomika turpinās atgūties, un gaidāms, ka tās izaugsmi veicinās ne tikai mājsaimniecību patēriņš, kas bija galvenais dzinējs šogad, bet arī eksports un investīcijas, uzskata eksperti.

Žanete Hāka, 31.12.2013
1/4

SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis

2013.gadā Latvija turpināja dziedēt krīzes rētas. Šis gads solīja, ka ekonomikas aktivitātes kāpums palēnināsies, kas arī ir noticis. Rezultātā gan palēnināšanās tomēr notikusi mērenāk nekā gaidīts. Tikmēr parādās tas, ka pozitīvo tendenču ieguvumi ne tuvu neatbilst iedzīvotāju gaidām, kā arī pozitīvās pārmaiņas līdz iedzīvotājiem nonāk nevienmērīgi, mērenā tempā, kā dēļ tas ir veicinājis iedzīvotāju noskaņojuma atslābumu. Tomēr, ja vērtē Latvijas veikumu un vispārējos apstākļus globālajā ekonomikā, Latvija spējusi izspiest no situācijas tuvu maksimāli iespējamam. Nākamajā gadā izaugsmes prognozes ir nedaudz optimistiskākas, attiecīgi 4,8%. Tās tomēr ir uz pusi zemākas par pirmskrīzes spēto un norāda, ka uzlabojumi visās sfērās turpinās īstenoties pakāpeniski un nevienmērīgi. Taču, ņemot vērā globālo konjunktūru, tas arī būs ļoti apsveicams rezultāts.
Kā bija gaidāms, šis gads ir pagājis eiro zīmē. Diskusijas, virzība, šaubas un ieviešanas procesa nianšu apspriešana ir bijusi starp aktuālākajām tēmām visa gada garumā. Un šī procesa noslēgšana viennozīm īgi ir nozīmīgākais gada notikums. No tā izrietoša ir uzticamības nostiprināšanās, ko ataino reitinga kāpums. Pie pozitīvajiem ziņām var pievienot ES budžeta pieņemšanu un nākamā perioda finansējuma izcīnīšana. Te nu jāpiezīmē, ka interešu lobēšana nav saņemšanā kādai izšķirošai cīņai, kad bieži vien jau iespējas ko ietekmēt ir sarukušas, bet pastāvīgs lobēšanas darbs.
Kā viena no neveiksmīgajiem notikumiem bija LM sāga, kas sašūpoja ne tikai nozari un Liepāju, bet arī valdības tēlu. Tāpat valdības krišanu varētu pievienot gada neveiksmēm, jo īpaši ne pārāk veiksmīgās jaunās valdības veidošanas kontekstā. Pozitīvi, ka ar lielu politisko rezonansi, tika pieņemts nākamā budžets, kas tomēr iezīmē darbaspēka nodokļu samazin āšanu, minimālās darba algas un citus pasākumus. Tomēr tas, ka kārtējo reizi valdība atkāpās no iepriekšējās apņemšanās, norāda uz joprojām visai plašo potenciālu pie kā strādāt, lai celtu valdības un ar ī visas valsts uzticamību.

Foto: LETA

Sīkāku šā gada ekonomiskās situācijas vērtējumu, un ekspertu prognozes nākamajam gadam iespējams izlasīt galerijā!

Jaunākais izdevums