Finanses

Eksperti: Procentu likmes būs zemas ilgāku laiku

Žanete Hāka, 11.03.2016

SEB bankas Finanšu tirgus pārvaldes vadītājs Andris Lāriņš

ECB vakar izšāva pa visu savu ieroču arsenālu un deva mājienu tirgum, ka munīcijas viņiem nebūt netrūkst.
Sekas Latvijai?
Pirmkārt, izmaksas par esošajiem eiro kredītiem saglabāsies līdzšinējā līmenī vai kļūs nedaudz zemākas (runa ir par kredītu līgumos minēto Euribor likmi), jo ECB pazemināja refinansēšanas likmi, bāzes procentu likmi un depozītu procentu likmi. Tāpat ECB prognozē, ka zemas procentu likmes saglabāsies ilgāk nekā tas tika iepriekš gaidīts (laba ziņa kredītu ņēmējiem).
Otrkārt, ECB gada otrajā pusē sagaida pozitīvu inflācijas rādītājus, kas nozīmē nelielu patēriņa preču cenu kāpumu visa gada griezumā (tuvākajos mēnešos visticamāk saglabāšoties negatīvi inflācijas cipari).
Treškārt, Latvija mazāk nozīmīga ir jaunā TLTRO2 programma, jo banku sektora noguldījumu portfelis ir lielāks par kredītportfeli, kā rezultātā nav nepieciešamības pēc papildus resursiem kreditēšanai, lai cik lēti arī tie nebūtu. Drīzāk finanšu sektoram problēmas rada negatīvā ECB depozītu procentu likme (-0,40%), kas samazina finanšu sektora rentabilitāti. Investorus šī ECB sapulce kārtējo reizi apbēdināja, jo pār eiro saglabājas negatīvu procentu likmju ēna, kas materializējas arī atsevišķu eiro zonas valdību vērtspapīru ienesīguma ciparos – tie ir ar mīnusa zīmi.
Kāpēc ECB pasākumi neveicinu strauju kreditēšanas tempu pieaugumu visā eiro zonā? Kreditēšanas pusē galvenie nosacījumi nav pieejamais resursu daudzums un rekorda zemās procentu likmes, bet gan kvalitatīvs pieprasījums un riska līmenis. Komercbankas neriskēs ar noguldītāju naudu un nesāks kreditēt riskantākus projektus tāpēc, ka ir zemākas procentu likmes un ECB piedāvā vairāk naudas. Valstīs, kurās nav eiro resursu trūkums, šo instrumentu iedarbība ir ierobežota.
Eiro cena pēc ECB paziņojuma par pieņemtajiem lēmumiem starpbanku tirgū aizdevās līdz 1,082 dolāru līmenim, bet vēlāk eiro jau uzlēca līdz 1,110 dolāru atzīmei. Pesimismu par eiro cenu strauji nomainīja optimisms pēc tam, kad ECB vadītājs minēja, ka turpmāki procentu likmju pazeminājumi varētu arī nesekot. Latvijas eksportētājiem, kuri eksportē ārpus eiro zonas šāda tirgus reakcija (eiro cenas pakāpšanās) nav labvēlīga, jo dārgs eiro (ja tas turpinās doties augstākos cenu līmeņos) pavājina eksportētāju konkurētspēju ārpus eirozonas.

Foto: Vitālijs Stīpnieks, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Zemas procentu likmes saglabāsies ilgāk nekā tas tika iepriekš gaidīts, komentējot vakardienas Eiropas Centrālās bankas (ECB) lēmumu, norāda aptaujātie eksperti.

Db.lv jau rakstīja, ka ceturtdienas sanāksmē ECB pieņēma lēmumu samazināt bāzes procentu likmi un palielināt obligāciju pirkšanas programmas apjomu, tādējādi cenšoties veicināt eirozonas gausās ekonomikas izaugsmi un paaugstināt bīstami zemo inflāciju.

ECB procentu likmi galvenajām refinansēšanas pozīcijām samazinājusi no 0,05% uz 0%, kas ir visu laiku zemākais līmenis.

Tāpat banka par 0,1 procentpunktu samazināja arī noguldījumu likmi - līdz mīnus 0,4%.

Savukārt diennakts procentu likme samazināta par 0,5 procentpunktiem un turpmāk veidos 0,25%.

Jaunās procentu likmes spēkā stāsies no 16.marta.

Galerijā augstāk iespējams izlasīt, kā eksperti komentē šo lēmumu un kā ECB lēmums ietekmēs tirgu!

Komentāri

Pievienot komentāru