Eksperti: Šogad rūpniecība visdrīzāk augs straujāk nekā ekonomika 

Jaunākie rūpniecības dati vērtējami pozitīvi, norāda ekonomisti.

Žanete Hāka, 05.12.2016
1/5

Latvijas Bankas ekonomists Igors Kasjanovs
Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes sniegto informāciju 2016. gada oktobrī apstrādes rūpniecības saražotās produkcijas apjoms salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi ir pieaudzis par 0,8%. Salīdzinājumā ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu saražotās produkcijas apjoms pieaudzis par 7%. Lai arī gada pieaugums izskatās iespaidīgs, jāņem vērā, ka pagājušajā gadā oktobris noslēdza trīs mēnešu periodu, kad nozares izlaide mazinājās.
Apakšnozaru dalījumā lielu izmaiņu - salīdzinājumā ar iepriekšējiem mēnešiem - nav. Jāizceļ pārtikas rūpniecības lielais gada pieauguma temps (+6%). Lai arī nevar noliegt, ka nozarei pēdējā laikā iet labāk, tomēr daļēji tik lielu gada pieauguma tempu skaidro zemās bāzes efekts. Līdzīga situācija arī nemetālisko minerālu jeb būvmateriālu ražošanā (+18,8%). Spēcīgu izaugsmi turpina uzrādīt datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanas nozare (+20,1%), kam šomēnes piebiedrojusies arī elektrisko iekārtu ražošanas nozare (+15%).
Šoreiz jāizceļ enerģētikas nozares sniegums. Pateicoties saražotās elektroenerģijas apjomu pieaugumam, enerģētikas nozares izlaide kāpusi par 5,1% (salīdzinājumā ar iepriekšējā gada oktobri). Šobrīd pieejamā operatīvā statistika liecina, ka novembrī rezultāts varētu būt pat vēl labāks. Tādējādi, visticamāk, enerģētikas nozarei būs būtiska pozitīva ietekme uz iekšzemes kopprodukta (IKP) izaugsmi šā gada 4. ceturksnī.
Visticamāk, 2016. gadā apstrādes rūpniecības izaugsme būs bijusi straujāka par tautsaimniecības attīstības tempu. Apstrādes rūpniecības izlaide būs pieaugusi par aptuveni 4%. Šāds rezultāts vērtējams atzīstami, jo ārējā vidē saglabājas problēmas un ārējais pieprasījums aug lēni.
Apstrādes rūpniecības saražotās produkcijas apjomu kāpumu nodrošina rūpnieku realizēto preču pieaugums ārvalstīs. Tajā pašā laikā iekšzemes pieprasījums 2016. gadā - apstrādes rūpniecības izaugsmi ir tieši otrādi – pat ierobežojis. Uz to norāda nozares apgrozījuma rādītāji – realizācijas apjoms eksportā šā gada 10 mēnešos ir pieaudzis par 2,6%, kamēr iekšējā tirgū – samazinājies par 0,9%. Iekšzemes pieprasījuma samazinājumu var daļēji skaidrot ar būvniecības nozares problēmām, kā rezultātā cieš arī atsevišķas apstrādes rūpniecības apakšnozares – nemetālisko minerālu ražošana (galvenokārt būvmateriāli), gatavo metālizstrādājumu ražošana (iekļauj sevī dažāda veida metāla konstrukcijas, kas tiek lietotas būvniecībā), mazākā mērā arī ķīmisko rūpniecību, kokrūpniecību.
Kas nozari sagaida turpmāk? Pagaidām nākotne izskatās salīdzinoši laba. Ja nav jaunu satricinājumu ārējā vidē, nozares izlaides pieaugums varētu saglabāties vai pat nedaudz paātrināties uz iekšzemes pieprasījuma rēķina (2017. gadā būvniecības aktivitātei pieejamo Eiropas Savienības fondu līdzekļu ietekmē vajadzētu atjaunoties).
Tomēr jāatceras, ka apstrādes rūpnieku jaudas nav bezizmēra – komersanti, šogad nespējot atrast pieprasījumu vietējā tirgū, atrada to ārvalstu tirgos (lai arī ar vājākām peļņas maržām). Nākamgad efekts varētu būt pretējs (cerams gan, ka izdosies daļēji saglabāt arī noietu jaunatrastajos tirgos).
Arī Eiropas Komisijas apkopotie rūpnieku noskaņojuma rādītāji šobrīd ir visai labi (novembra rādītājs pietuvojies pēckrīzes perioda augstākajai atzīmei) un liecina, ka rūpniekiem ir pasūtījumi, kas nodrošinās turpmāko nozares attīstību.
Atliek vien cerēt, ka nebūs jaunu satricinājumu nozarei nodokļu politikas jomā un, ka tomēr izdosies rast kādu risinājumu obligātā iepirkuma komponentes (OIK) sloga mazināšanai energointensīvajiem uzņēmumiem, kas šobrīd ir nozares uzņēmēju visbiežāk minētā sāpe.

Foto: Latvijas Banka

Neskatoties uz dažādiem ārējiem izaicinājumiem, mūsu rūpnieki spēj uzturēt pieprasījumu pēc savas produkcijas, un rūpniecība aug straujāk nekā ekonomika.

Db.lv jau rakstīja, ka 2016. gada oktobrī, salīdzinot ar 2015. gada oktobri, rūpniecības produkcijas izlaide pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās pieauga par 6,7 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.

Ražošanas apjoma kāpums bija apstrādes rūpniecībā par 7,0 %, ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē – par 9,8 % un elektroenerģijas un gāzes apgādē – par 5,1 %.

Komentārus par jaunākajiem datiem un par to, kas sagaidāms turpmāk sīkāk iespējams izlasīt galerijā augstāk!

Tevi varētu interesēt

Piecu gadu laikā, kopš 2011. gadā Lietuvas kompānija Pigu iegādājās vietējo interneta...

Latvijas jauno uzņēmumu vidū aug dažādu alternatīvo finansējumu nozīme, taču katram jāizvēlas...

Rotas un dāvanas ar stāstu – tāds ir uzņēmuma 3 wind knots...

SIA 4 Energia Brocēnos izveidojusi kokskaidu granulu rūpnīcu ar jaudu 160 000 t...

Latvijas uzņēmuma Evelatus miniatūro tālruni var paņemt līdzi, ja kabatā nepietiek vietas...

Nepalaid garām

Ja valsts eksperts apgalvo, ka šķeldu ceļa uzturēšana izmaksās 10 miljonus nākamo...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

Igauņi pirmie pārgāja uz dabasgāzes izmantošanu sabiedriskajā transportā un Tallinā gandrīz...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Noslēdzies Daugavpils uzņēmuma SIA Oniors zivis izsludinātais iepirkums par tehnoloģiskās līnijas...

AS Rankas piens izsludinājis divus konkursus, liecina paziņojums Iepirkumu uzraudzības biroja mājaslapā....

AS Hansabuss ir iegādājusies 74% akcijas Igaunijas autobusu pārvadājumu uzņēmumā AS Samat,...

2016. gada oktobrī, salīdzinot ar 2015. gada oktobri, rūpniecības produkcijas izlaide pēc...

Šā gada novembrī Tallink Grupp kopumā pārvadāja 654 tūkstošus pasažieru, kas ir...

Pagājušajā nedēļā uzņēmumu reģistrā un komercreģistrā reģistrēti 172 jauni subjekti,...

Noslēdzies AS Jaunpils pienotava izsludinātais konkurss par biezpiena blokformu komplekta un formu...

Pēc tam, kad par ražošanas plānu samazināšanu Latvijā paziņoja uzņēmums Severstal...

SIA 4 Energia Brocēnos izveidojusi kokskaidu granulu rūpnīcu ar jaudu 160 000 t...

SIA Atlantikstars Rīgas rajona tiesā iesniegusi maksātnespējas pieteikumu, liecina ieraksts Maksātnespējas...