Finanses

Eksperts: Naftas tirgus lēnām dodas līdzsvara virzienā

Žanete Hāka, 19.04.2016

Foto: Vitālijs Stīpnieks, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Naftas cenu prognozes ir ļoti slidena lieta, jo īpaši apstākļos, kad faktiskais naftas tirgus līdzsvars ir nezināms, norāda SEB bankas ekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis.

Attiecībā uz naftas krājumiem ir iespējams noteikt vien OECD valstu krājumus. Taču OECD valstis šodien patērē mazāk naftas nekā organizācijā neietilpstošās. Lai spriestu par ražošanu, pieejamo datu ir vairāk.

Tomēr to, cik faktiski valstis un uzņēmumi naftu iegūst, pretēji paziņotajam, arī ir visai diskutabls jautājums. Patlaban runājot par naftas tirgu, aplēses liek runāt par aptuveni līdz 1% lielu pārpalikumu un to, ka šā gada otrajā ceturksnī iestāsies līdzsvars starp piedāvājumu un pieprasījumu.

Esošie vērtējumi par līdzsvaru tirgū ierakstās uzskaites kļūdas robežās. Turklāt patlaban notiek 2015. gada, kā arī 2014. gada piedāvājuma un pieprasījuma datu pārskatīšana. Tādējādi var izrādīties, ka līdzšinējie pieņēmumi par 2015. gadu, var izrādīties kļūdaini. Rezultātā jautājums – kāds ir faktiskais tirgus līdzsvars ir joprojām atvērts jautājums, kaut jā, skaidri varam redzēt esošās un iepriekšējās naftas cenas. Taču jāņem vērā, ka cenu līmenis pats par sevi ne vienmēr atspoguļo reālo situāciju naftas tirgū, jo to ļoti mēdz ietekmēt valdošais noskaņojums un pieņēmumi, uzsver eksperts.

Sagaidāms, ka piedāvājums un pieprasījums soli pa solim līdzsvarosies. Tas ir galvenokārt saistīts ar sezonalitāti, turklāt šogad līdzsvaru veicinās arī izteiktāks ražošanas kritums, jo īpaši ASV, ko papildinās sezonālie remontdarbi Ziemeļjūrā. Globālais naftas pieprasījums otrā un trešā ceturkšņa laikā parasti pieaug par aptuveni 1 miljonu barelu dienā. Tādejādi naftas cenas prognoze otrajam un trešajam ceturksnim ir paaugstināta par USD 5 līdz USD 45 un USD 50 par barelu. Pastāv īslaicīga cenas paviesošanās arī pie USD 60 atzīmes iespēja. Tas balstās faktā, ka naftas cenas periodiski ignorē piedāvājuma pieprasījuma nosacījumus, ko koriģē spekulatīvā apetīte tirgos. Šogad vidējās naftas cenas prognoze ir USD 44, bet nākamgad tā pieaugs līdz USD 50 par barelu. Protams, jāņem vērā naftas tirgus svārstīgā un grūti prognozējamā daba, kas vēl nesīs daudz pārsteigumu, norāda eksperts.

Komentāri

Pievienot komentāru