Ražošana

Eksports stutē mēbeļu ražotājus

Māris Ķirsons, 12.08.2015

Andris Jansons

Foto: Vitālijs Stīpnieks, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Eksporta pieaugums kompensējis mazākus pārdošanas apjomus pašmāju tirgū un ļauj mēbeļu ražotājiem kopumā gūt lielākus ienākumus

To liecina asociācijas Latvijas mēbeles apkopotie dati. Šā gada pirmajā pusgadā salīdzinājumā ar analogu laiku pērn asociācijas uzņēmumu kopējais neto apgrozījums pieaudzis tikai par 0,4 milj. eiro jeb 1%. Pēc asociācijas izpilddirektora Andra Plezera sacītā, «vidējā temperatūra» – neto apgrozījums it kā rāda stagnāciju, jo kopējais tā pieaugums ir ļoti niecīgs, savukārt eksporta apjoms pieaudzis par 7,2%. «Tas liecina, ka eksporta noiets ir spējis kompensēt pašmāju tirgū pārdotā kritumu šogad salīdzinājumā ar pērnā gada analogu laiku,» skaidroja A. Plezers. Jāatgādina, ka pērn mēbeļu nozares vilcējspēks bija vairāku mēbeļu ražotāju apvienības iegūtais mēbeļu piegādes pasūtījums jaunajai Nacionālās bibliotēkas ēkai, kādas šogad nav.

«Šogad jau tāda iespaidīga pasūtījuma, kāda bija jaunās bibliotēkas apmēbelēšana, nav, un arī tik strauja eksporta tirgus pieauguma, kas spētu to pilnībā kompensēt, pirmajā pusgadā nebija,» tā neto apgrozījuma kritumu par 9,1% skaidro SIA Daiļrade koks valdes priekšsēdētājs Andris Jansons. Viņš gan uzsver, ka tāda mēroga pasūtījumi kā bibliotēka Latvijas gadījumā var būt labi ja tikai reizi desmit gados. Lai arī uzņēmuma kopējais neto apgrozījums sarucis par vairāk nekā 0,93 milj. eiro, tomēr kopumā eksporta apjoms palielināts par 0,53 milj. eiro. «Līdz gada beigām gan ceram situāciju izlīdzināt un 2015. gada neto apgrozījums būs līdzīgs 2014. gadā iespētajam,» prognozes atklāj A. Jansons. Mēbeļu tirgus ir diezgan svārstīgs un viegli «ietekmējams» arī no ģeopolitiskajiem notikumiem – Austrumukrainā un Grieķijā.

Plašāk lasiet rakstā Eksports stutē mēbeļu ražotājus trešdienas, 12. augusta, laikrakstā Dienas Bizness (7. lpp.)!

Komentāri

Pievienot komentāru