Enerģētika

Elektrības tirgus jaunpienācēji, visticamāk, pārmaksās

Līva Melbārzde, 15.08.2012

Foto: Dienas Mediju arhīvs

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Elektroenerģijas tirgus paplašināšanai izvēlēts visneizdevīgākais brīdis, šodien raksta Dienas Bizness.

Turpinot pakāpenisku atteikšanos no regulētā elektroenerģijas tarifa, Ekonomikas ministrija (EM) spērusi nākamo soli un sagatavojusi grozījumus noteikumos, kas paredz, ka no šā gada 1. novembra elektroenerģiju par regulēto tarifu varēs iepirkt tikai mājsaimniecības. Visiem pārējiem būs jāizdara sava izvēle starp pieciem pašlaik aktīvajiem elektroenerģijas tirgotājiem – a/s Latvenergo, SIA Enefit, SIA BCG Riga, SIA Enerģijas avots un Inter RAO Latvia un jāmēģina vienoties par sev izdevīgāko elektroenerģijas cenu.

Pašlaik brīvajā tirgū elektroenerģiju iepērk jau vairāk nekā 6000 patērētāju, kas patērē ap 66% no kopējā valstī pārdotā elektroenerģijas apjoma. Pēc šī tirgus paplašināšanas soļa tirgū varētu būt ap 20 tūkst. jaunu klientu, lēš EM. Taču kā norāda vairāki nozares eksperti, šoreiz tirgus paplašināšanai izvēlēts visaugstāko elektrības tirgus cenu brīdis, proti, ziema, kas ļauj prognozēt, ka aiziešana no regulētā tarifa daudziem var izrādīties neizdevīga.

«Tirgus jaunpienācējiem nāksies slēgt līgumus par elektroenerģijas iegādi brīdī, kad cenas ir visaugstākās un tādējādi pārmaksāt. Turklāt pieredze no pēdējā tirgus paplašināšanas posma liecina, ka uzņēmumiem var būt nepieciešami pat divi mēneši, lai izprastu atvērtā elektroenerģijas tirgus darbības principus un izvēlētos savu elektroenerģijas tirgotāju. Tāpēc neadekvāti sasteigtais tirgus atvēršanas termiņš novedīs pie situācijas, kad liela daļa jaunpienācēju būs spiesti iepirkt elektroenerģiju no pēdējā garantētā piegādātāja,» DB saka SIA Enefit valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers.

Pēdējais garantētais piegādātājs ir a/s Latvenergo, kura pašlaik piedāvātā elektrības cena pēdējās garantētās piegādes ietvaros ir 3,53 sant./kWh.«Provizoriskie aprēķini liecina, ka pirmajos piecos mēnešos pēc tirgus paplašināšanas jaunpienācēji, kuri nepaspēs izdarīt sava tirgotāja izvēli, par elektrību kopumā pārmaksās aptuveni vienu miljonu latu, iegādājoties to par pēdējā garantētā piegādātāja vienpusēji diktētu cenu,» uzskata J. Bethers.

Pretēju viedokli par elektronerģijas tirgus paplašināšanu pauž a/s Latvenergo Tirdzniecības attīstības daļas vadītājs Gatis Junghāns: «Šobrīd regulētā elektroenerģijas cena, kas iekļauta tarifos, ir ap 3,5 sant/kWh, bet elektroenerģijas cena tirgū ir ap 3,2 sant/kWh. Tas nozīmē, ka tiem 20 tūkstošiem juridisko patērētāju, kuriem no šī gada 1. novembra būs jāsāk pirkt elektroenerģija par tirgus cenu, var būt iespēja samazināt elektroenerģijas rēķinu. Latvijas tirgus tālāka atvēršana visticamāk neradīs cenu kāpumu».