Elektroenerģijas cenas Baltijā samazinājušās vidēji par 3% 

Pagājušajā nedēļā elektroenerģijas spot cenas Baltijas valstīs samazinājušās vidēji par 3% līdz 34,12 EUR/MWh, informē Latvijas energokompānijas «Latvenergo» Preses sekretāre Ivita Bidere.

Rūta Lapiņa, 30.10.2017

Foto: freeimages.com

Visstraujākais kritums fiksēts Lietuvā, cenai samazinoties par 4% līdz 34,72 EUR/MWh, kas gan joprojām ir augstākā cena starp trīs valstīm. Latvijā un Igaunijā savukārt cena pazeminājusies par 2%, attiecīgi līdz 33,90 EUR/MWh un 33,74 EUR/MWh. «Nedēļas sākumā piedzīvojām NordBalt starpsavienojuma atslēgumu, kad cenām bija tendence pieaugt, tomēr kopumā virzība Nord Pool biržas tirdzniecības reģionā kopumā noteica cenu lejupeju, un konkrēti Latvijā arī Rīgas TEC efektīvā darbība spēja ierobežot cenu pīķus,» skaidro «Latvenergo».

Gan patēriņa, gan izstrādes ziņā pagājušā nedēļā tika novēroti kāpumi – kopējais patēriņa apjoms Baltijā pieaudzis par 5 % līdz 528 GWh, bet izstrādei ievērojams kāpums 12% apmērā līdz 464 GWh, tādējādi kopumā saražoti 88% no patēriņa apjoma.

Latvijā patēriņš pieaudzis par 3,3% līdz 147 GWh, bet izstrādei ievērojams 15% kāpums līdz 159 GWh, un kopumā saražots par 8% vairāk elektroenerģijas nekā patērēts. Būtiska loma izstrādes pieaugumā tieši Rīgas TEC, kas aizvadītajā nedēļā saražoja teju pieckārt lielāku apjomu nekā nedēļu iepriekš, kopumā sniedzot nepilnas 40 GWh.

Igaunijā tajā pašā laikā patēriņa kāpums nepilnu 8% apmērā līdz 173 GWh, bet izstrāde pieauga par 9% līdz 246 GWh, un tādējādi nedēļas ietvaros saražots par 42% vairāk elektroenerģijas nekā patērēts. Lietuvā savukārt patēriņa apjoms pieaudzis 3% apmērā līdz 208 GWH, bet izstrādes apjomam kāpums 15% apmērā līdz 59 GWh, un kopumā saražoti 28% no vietējā elektroenerģijas patēriņa.

Jau pirms Saeimas vēlēšanām Jaunā Konservatīvā partija solīja, ka visas trīs Latvijas lielās ostas ir jāpaliek zem valsts jumta, tādēļ ASV sankcijas pret Aivaru Lembergu un vairākām juridiskajām personām ir uzlūkojamas kā politisko solījumu pildīšana un vienlaikus politiskās varas pārvēršana ekonomiskajā.