Elektroenerģijas cenas Latvijā samazinājušās par nepilniem 5%

2017. gada 27. decembris plkst. 12:25
Autors: Rūta Lapiņa
Sadaļa: Enerģētika
Dalies ar šo rakstu

Aizvadītajā nedēļā elektroenerģijas cena uzrādīja kritumu Latvijā un Igaunijā, savukārt Lietuvā bija vērojams cenu kāpums. Latvijā elektroenerģijas cenai nepilnu 5 % kritums līdz 33,05 EUR/MWh, Igaunijā kritums 6 % apmērā līdz 32,25 EUR/MWh, bet Lietuvā cena paaugstinājās nepilnu 2 % apmērā līdz 35,84 EUR/MWh, informē Latvijas energokompānija «Latvenergo».

Arī lielākajā daļā «Nord Pool» tirdzniecības apgabalu novērots elektroenerģijas cenu kritums, kas galvenokārt saistīts ar brīvdienu perioda tuvošanos un sarūkošo elektroenerģijas pieprasījuma apjomu, toties ražošanas apjoms saglabājās teju nemainīgs. Arī nokrišņu un vēja apjoms bijis salīdzinoši augsts, tas veicinājis izstrādes apjoma pieaugumu hidroelektrostacijās un vēja stacijās.

«Latvenergo» atzīmē, ka Baltijas reģiona kontekstā īslaicīgu atslēgumu nedēļas vidū piedzīvoja Lietuvas un Zviedrijas jeb «NordBalt» starpsavienojums, tomēr darbība jau pēc nepilnām divām stundām tika atjaunota. Nedēļas gaitā tika samazināta elektroenerģijas pārvadei pieejamā kapacitāte «LitPol» starpsavienojumā starp Lietuvu un Poliju.

Pēc vairāku nedēļu garumā piedzīvota elektroenerģijas patēriņa kāpuma pagājušajā nedēļā tika novērots kritums – Baltijas valstīs kopumā nepilnu 2 % apmērā līdz 552 GWh. Starp valstīm lielākais kritums Igaunijā par nepilniem 3 % līdz 182 GWh, Latvijā kritums vairāk nekā 1 % apmērā līdz 152 GWh, bet Lietuvā nepilna procenta apmērā līdz 218 GWh.

Arī izstrādes apjoms reģionā kopumā samazinājies – par 6 % līdz 408 GWh. Izstrādes apjoms samazinājies Latvijā un Lietuvā līdz attiecīgi 158 GWh un 47 GWh, toties Igaunijā fiksēts pieaugums līdz 203 GWh. Straujāks kritums izstrādes apjomā veicinājis arī patēriņa un izstrādes bilances attiecības pasliktināšanos Baltijā – aizvadītajā nedēļā saražoti 74% no reģionā patērētā apjoma.

Starp valstīm Latvijā un Igaunijā saglabājusies pozitīva bilance, saražojot attiecīgi par 3 % vairāk elektroenerģijas nekā valstī patērēts Latvijā, bet par 12 % augstāks izstrādes apjoms pret patēriņa apjomu fiksēts Igaunijā. Lietuvā savukārt saražoti tikai 22 % no patērētā elektroenerģijas apjoma.

Dalies ar šo rakstu