Elektroenerģijas cenas Latvijā sarukušas

2017. gada 06. marts plkst. 14:25
Autors: Žanete Hāka
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

Aizvadītajā nedēļā elektroenerģijas spot cenas Baltijā pret iepriekšējo nedēļu būtiski nav mainījušās, vidējai cenai samazinoties par nepilnu 1 % un sasniedzot 31,38 eiro/MWh, informē AS Latvenergo.

Vislielāko cenu kritumu piedzīvojusi Lietuva – par 2 %, cenu līmenim sasniedzot 31,41 eiro/MWh. Latvijā un Igaunijā cenu kritums bija nepilna procenta apmērā, un cenas sasniegušas attiecīgi 31,42 eiro/MWh un 31,31 eiro/MWh. Aizvadītajā nedēļā cenu lejupslīdi Lietuvā un Latvijā veicināja NordBalt elektroenerģijas starpsavienojuma atgriešanās pilnvērtīgā funkcionēšanā, tomēr pārvades ierobežojumi no Lietuvas uz Latviju visas nedēļas garumā ierobežoja Latvijai pieeju lētākam elektroenerģijas importam. Tomēr Latvija spēja veicināt elektroenerģijas cenu samazinājumu, intensificējot vietējos ražošanas apmērus. Joprojām saglabājās mērenas temperatūras, kas arī nestimulēja cenu pieaugumu.

Visās Baltijas valstīs bijis arī neliels patēriņa apjoma kritums 1 % apmērā, kopējam patēriņam sasniedzot 525 GWh. Tāds pats procentuālais kritums fiksēts arī Latvijā un Lietuvā, kur patērētais elektroenerģijas apjoms sasniedzis attiecīgi 148 GWh un 202 GWh, bet Igaunijā patēriņš saglabājies iepriekšējās nedēļas līmenī – 175 GWh.

Kopējais izstrādātās elektroenerģijas apjoms vien minimāli pieaudzis pret iepriekšējo nedēļu un visās Baltijas valstīs kopumā bija 408 GWh. Visbūtiskāko pieaugumu elektroenerģijas izstrādē piedzīvojusi tieši Latvija, kur saražotās elektroenerģijas apjoms sasniedzis 139 GWh, kas ir par 10 % vairāk nekā nedēļu iepriekš. Igaunijā savukārt izstrāde pieaugusi vien procenta apmērā – līdz 217 GWh, bet Lietuvā novērots saražotās elektroenerģijas apjoma kritums par 22 %, sasniedzot 52 GWh.

Latvijas izstrādē būtiska loma bija Daugavas HES, kas līdz ar ūdens pieteces apjoma palielinājumu par 70 % spēja saražot 85 GWh elektroenerģijas, kas ir par 63 % vairāk nekā iepriekšējā nedēļā, kā arī ir vienlīdzīgs 57 % no kopējā patērētās elektroenerģijas apjoma Latvijā. Latvija tādējādi uzlabojusi savu patērētās un izstrādātās elektroenerģijas bilanci, saražojot 94 % no patērētās elektroenerģijas apjoma.

Igaunija joprojām saglabā pozitīvu bilanci, saražojot par 24 % vairāk nekā patērēts, bet Lietuvai izteikts deficīts, saražojot vien 26 % no patērētās elektroenerģijas daudzuma. Baltijā kopumā arī uzlabojusies bilance, aizvadītajā nedēļa saražojot 78 % no kopējā patērētās elektroenerģijas apjoma visā reģionā.
 

Dalies ar šo rakstu