Elektroenerģijas cenas pagājušajā nedēļā pieaugušas visā Baltijas reģionā

2018. gada 15. janvāris plkst. 13:49
Autors: Dienas Bizness
Sadaļa: Enerģētika
Dalies ar šo rakstu

Elektroenerģijas cenas aizvadītajā nedēļā uzrādījušas kāpumu visā Baltijas reģionā, vidējai elektroenerģijas cenai tajā pieaugot par 20 % un sasniedzot 35,86 EUR/MWh, liecina AS Latvenergo dati.

Latvijā un Lietuvā cenas atkal bijušas vienādā līmenī, paaugstinoties par nedaudz vairāk nekā 20 % un sasniedzot 35,99 EUR/MWh, bet Igaunijā kāpums 20 % apmērā, vidējai cenai sasniedzot 35,61 EUR/MWh.

Cenu kāpums bijis novērojams arī citos Nord Pool tirdzniecības apgabalos, kam galvenie cēloņi bijuši straujš patēriņa apjoma pieaugums visā Nord Pool biržas reģionā līdz ar gaisa temperatūru kritumu. Papildus zemajām gaisa temperatūrām arī nokrišņu apjoms Skandināvijā samazinājās. Patēriņa apjoms Baltijas valstīs uzrādījis strauju kāpumu, kopumā sasniedzot 604 GWh, kas ir par 11 % vairāk nekā nedēļu iepriekš. Visstraujākais kāpums novērots Igaunijā – par 13 % līdz 191 GWh, bet Lietuvā un Latvijā kāpums 10 % apmērā līdz attiecīgi 256 GWh Lietuvā un 157 GWh Latvijā.

Izstrādes ziņā savukārt visievērojamākais kāpums uzrādīts Latvijā – par 21 % līdz 238 GWh. To veicināja gan joprojām pieaugošais Daugavas HES izstrādes apjoms – par 3 % līdz 164 GWh, gan tieši Rīgas TEC darbība, kur izstrāde pieaugusi vairāk nekā seškārt un sasniegusi 41 GWh. Igaunijā arī fiksēts izstrādes pieaugums par 14 % līdz 240 GWh, bet Lietuvā kritums 10 % apmērā līdz 74 GWh.

Baltijas valstīs kopumā pieaugums 13 % apjomā – līdz 552 GWh.Latvijā saglabājies ievērojams izstrādes pārsvars, aizvadītajā nedēļā saražojot par 52 % vairāk elektroenerģijas nekā valstī patērēts, kas sekmīgi realizēts NordPool biržā. Arī Igaunijā bilance bijusi pozitīva, saražojot par 25 % vairāk elektroenerģijas nekā patērēts, bet Lietuvā saražoti vien 29 % no iekšzemes patēriņa. Baltijas valstīs kopumā bilance uzlabojusies, un reģionālais izstrādes apjoms bijis 91 % attiecībā pret patērēto.

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārds