Elektronerģijas cenas Baltijā pieaugušas par vidēji 5%

2017. gada 25. septembris plkst. 14:45
Autors: Rūta Cinīte
Sadaļa: Enerģētika
Dalies ar šo rakstu

Aizvadītajā nedēļā visā Baltijā tika novērots elektroenerģijas spot cenu kāpums un vidējā elektroenerģijas cena trijās valstīs sasniedza 38,54 EUR/MWh, kas bija par 5% augstāka nekā nedēļu iepriekš, norāda Latvijas energokompānija Latvenergo.

Tostarp visstraujākais cenas kāpums tika novērots Lietuvā, cenai pieaugot par 7% – līdz 39,19 EUR/MWh. Latvijā cena pieauga 6% apmērā līdz 38,78 EUR/MWh, bet Igaunijā kāpums 3% apmērā līdz 37,66 EUR/MWh. Latvenergo skaidro, ka cenu virzību noteica citos Nord Pool biržas apgabalos dominējošais nokrišņu un vēja staciju izstrādes apjomu samazinājums, kas veicināja cenu kāpumu visos biržas tirdzniecības apgabalos.

Pēc vairāku nedēļu kāpuma aizvadītajā nedēļā samazinājies kopējais patērētās elektroenerģijas apjoms Baltijas valstīs, sasniedzot 477 GWh. Atsevišķi starp valstīm kritums fiksēts Lietuvā, kur patēriņa apjoms samazinājies par vairāk nekā 2% – līdz 196 GWh. Tomēr Latvijā patēriņa apjoms palielinājies – par 3% līdz nepilnām 135 GWh, bet Igaunijā patēriņš pieaudzis līdz vairāk nekā 146 GWh.

Latvenergo atzīmē, ka liels kāpums novērots elektroenerģijas izstrādes ziņā, kopējam apjomam aizvadītajā nedēļā pieaugot par nepilniem 16% līdz 398 GWh, kas ir augstākais apjoms kopš aprīļa izskaņas. Kritums novērots vien Lietuvā, izstrādes apjomam sarūkot par 21% līdz 46 GWh. Kāpumu savukārt nodrošināja Latvijas un Igaunijas saražotās elektroenerģijas apjoma pieaugums – Latvijā tika saražots par 14% vairāk elektroenerģijas nekā nedēļu iepriekš, sasniedzot 140 GWh, bet Igaunijā kāpums 30% apmērā līdz 212 GWh. Latvijā kāpumu veicināja gan Daugavas HES, gan Rīgas TEC saražotās elektroenerģijas apjoma pieaugums, iepriekšējās nedēļas rādītājus uzlabojot attiecīgi par 16% un 9%.

Līdz ar straujo izstrādes apjoma kāpumu uzlabojusies arī izstrādes un patēriņa bilances attiecība, Baltijas valstīs kopumā saražojot 83% no reģionālā patēriņa apjoma. Starp valstīm atsevišķi Lietuva saražojusi 23% attiecībā pret iekšzemē patērēto elektroenerģijas apjomu, bet Latvijā un Igaunijā saražots lielāks apjoms attiecībā pret katrā valstī patērēto – Latvija saražojusi par 4 % vairāk, bet Igaunija – par 45% vairāk elektroenerģijas nekā patērēts.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām