Nodokļi

Elektronikas preču tirgu ārstēs reversais PVN

Elīna Pankovska, Māris Ķirsons, 24.09.2015

Ivars Putniņš

Foto: Vitālijs Stīpnieks, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Iecerētā reversā pievienotās vērtības nodokļa maksāšanas kārtība datortehnikai, mobilo tālruņu, spēļu konsoļu un visas elektronikas ierīču tirdziecībai valstij dos papildu nodokļus; pircējiem mazākas iespējas nopirkt šīs preces bez PVN

Tā iespējamo jaunievedumu vērtē Latvijas Datortehnoloģiju asociācijas biedra a/s Capital valdes priekšsēdētājs Ivars Putniņš. Viņš uzsver, ka Latvijas Datortehnoloģiju asociācija bija iniciators tam, lai arī Latvija 1:1 pārņemtu ES direktīvas piedāvātās iespējas. Reversā pievienotās vērtības (PVN) maksāšanas kārtība nozīmē to, ka pircējs, iegādājoties preci, par to samaksā pārdevējam, bet PVN samaksā valstij. Pašlaik šāda kārtība pastāv darījumos ar kokmateriāliem, metāllūžņiem, kā arī būvniecības pakalpojumiem.

Savukārt parastā PVN maksāšanas kārtībā pircējs pārdevējam samaksā gan preces cenu, gan atbilstošu PVN, bet pārdevējs veic norēķinus ar valsts budžetu.

Iesniegs Saeimā

Jāatgādina, ka viens no Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras priekšlikumiem par to, kā papildināt valsts budžeta ieņēmumus (par 38 milj. eiro), vienlaikus neieviešot jaunu (solidaritātes) nodokli un turot agrāk doto solījumu par iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes samazināšanu no 23% uz 22%, bija ieviest reverso pievienotās vērtības nodokļa maksāšanas kārtību datortehnikai, mobilajiem tālruņiem, elektronikas precēm. Šo iniciatīvu novērtēja arī Finanšu ministrija, jo ministrs Jānis Reirs valdības sēdē solīja, ka šāds priekšlikums tiks iesniegts Saeimas atbildīgajā komisijā, izskatot pievienotās vērtības nodokļa likuma grozījumus otrajam lasījumam. LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš Ministru kabineta locekļiem norādīja, ka tas ir tikai viens pasākums no tā kopuma, ko uzņēmēju organizācija piedāvā valsts budžeta papildināšanai tieši uz ēnu ekonomikas apkarošanas rēķina. LTRK valdes priekšsēdētājs norādīja, ka minēto preču grupām reversā PVN ieviešanai nav pat nepieciešams iepriekšējs saskaņojums ar Eiropas Komisiju. J. Reirs gan bija samērā skeptisks par šī pasākuma milzīgo devumu valsts makā, jo «ne jau visi darījumi, kas notiek, ir krāpnieciski».

Izmanto deviņas valstis

«Līdz šim reverso PVN maksāšanas kārtību minētajai preču grupai ieviesušas tādas valstis kā Vācija, Austrija, Lielbritānija, Itālija, Nīderlande, Beļģija, Dānija, Slovākija, no šī gada 1. jūlija arī Polija,» tā uz jautājumu, kurās valstīs ir ieviesta šāda PVN maksāšanas kārtība, atbild I. Putniņš. Savukārt ZAB Sorainen partneris nodokļu jautājumos Jānis Taukačs uzsver, ka ES PVN direktīvas pants, kurš ļauj šādu iespēju dalībvalstīm izmantot, spēkā ir jau sen, taču Latvija līdz šim nav izrādījusi vēlmi to izmantot.

Visu rakstu Elektronikas preču tirgu ārstēs reversais PVN lasiet 24. septembra laikrakstā Dienas Bizness.