EM neatbalsta tiešās subsīdijas biodegvielu ražotājiem

2012. gada 02. oktobris plkst. 16:36
Autors: Gunta Kursiša
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

Ekonomikas ministrija (EM) nevēlas turpināt diskutēt par tiešās valsts budžeta subsīdijas atjaunošanu atsevišķiem biodegvielu ražošanas uzņēmumiem, norādot, ka, pēc ministrijas domām, tiešās subsīdijas nav ilgtermiņā risinājums nozares dzīvotspējai Latvijā.

Daudz mērķtiecīgāk būtu nozari atbalstīt ar biodegvielu patēriņu veicinošiem instrumentiem, norādīts ministrijas paziņojumā.

Saistībā ar biodegvielas izmantošanas iespējām Latvijā pētījumu ir veikusi Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Enerģētikas un elektronikas fakultātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūts. Šajā pētījumā iezīmētais scenārijs paredz tiešās subsīdijas un valsts atbalstu biodegvielas nozarei visos biznesa posmos – gan izejvielu audzēšanā, gan biodegvielas ražošanas, tirdzniecības un arī patēriņa posmā, kam ministrija gan krasi nepiekrīt.

«Šāda tirgu un kopējo uzņēmējdarbības vidi kropļojoša situācija nav vērojama nevienā citā nozarē Latvijā un Ekonomikas ministrijas skatījumā nav arī skaidru argumentu, kāpēc šai nozare un atsevišķiem to pārstāvošajiem uzņēmumiem būtu jāparedz īpašs stāvoklis attiecībā pret citām nozarēm un uzņēmējiem,» norādīts EM paziņojumā.

Tāpat EM norāda, ka RTU veiktais pētījums nav līdz galam uzticams, jo tajā iezīmējas vairākas pretrunas, kas «skaidri norāda, ka pētījuma veicēji nav ņēmuši vērā visus faktus un apstākļus, pētniecības metodoloģijas praksi šajā jomā».

Turklāt, pēc EM domām, pētījums neņem vērā Eiropas Komisijas direktīvu prasību, kas paredz līdz 2020.gadam atjaunojamo energoresursu īpatsvaru (biodegvielas, biogāze, no AER saražotā un transportā patērētā elektroenerģija) transporta sektorā palielināt līdz 10% - šis mērķis neattiecas tikai uz biodegvielu izmantošanu, bet arī uz citiem atjaunojamo energoresursu veidiem.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām