Endziņš: Vajadzēja ļaut cilvēkiem strādāt 2-3 mikrouzņēmumos 

Tos, kuri strādā vairākos mikrouzņēmumos, jaunais likums par mikrouzņēmuma nodokli, ietekmēs negatīvi, taču daudzi cilvēki strādā tikai vienā mikrouzņēmumā, un uz viņiem šī problēma neattiecas, intervijā norāda Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš.

Natālija Poriete, 13.8.2017

Foto: Ieva Čīka/LETA

Viņš uzsver, ka situācija mikrouzņēmumu jomā nav bijusi normāla, un viņš zina gadījumus, gad viens cilvēks strādāja 28 mikrouzņēmumos, taču, pēc viņa domām, aizliegums strādāt vairāk nekā vienā mikrouzņēmumā, arī ir nepareizs. «Vajadzēja ļaut cilvēkiem strādāt 2-3 mikrouzņēmumos, tas būtu normāli,» viņš uzskata.

«Es uzskatu, ka, ja cilvēks var strādāt 4-5 uzņēmumos, kaut arī dažas stundas, tas ir labi, taču tagad mēs ejam pa citu ceļu. Mēs sakām: «Jo tu vairāk strādā, jo sliktāk». Tā ir nepareiza stratēģija,» uzsvēra LTRK vadītājs.

Endziņš pieļauj, ka jauno mikrouzņēmumu ierobežojumu dēļ šo uzņēmējdarbības formu reģistrēs aizvien mazāk uzņēmēju, taču vienlaikus viņš izteica cerību, ka regulējums mazajam biznesam būs ilgtermiņa. «Mēs darām visu, lai šāds regulējums paliktu, taču jāatzīst gan, ka pēdējo gadu laikā tas ir diezgan izbojāts,» paziņoja J. Endziņš.

Db.lv jau rakstīja, ka no 2018. gada mikrouzņēmuma nodokļa maksātājiem un tajos strādājošajiem sāksies jauna ēra.To paredz Saeimā akceptētie grozījumi Mikrouzņēmuma nodokļa likumā.

Proti, mikrouzņēmuma nodokļa maksātāja maksimālais apgrozījums būs tikai 40 000 eiro pašreizējo 100 000 eiro vietā. Tomēr būtiskākā izmaiņa skar šāda nodokļa maksātāja darbiniekus, jo ir akceptēta prasība, kas nosaka, ka fiziskā persona vienlaicīgi var tikt nodarbināta tikai vienā mikrouzņēmumā. Turklāt mikrouzņēmuma nodokļa maksātājs, slēdzot darba līgumu, no pretendenta saņems rakstisku apliecinājumu, ka tas nav nodarbināts jau pie cita mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja. Lai šī norma nekļūtu par formālu, tad VID nereģistrēs mikrouzņēmuma darbinieku kā darba ņēmēju, ja tas būs nodarbināts citā mikrouzņēmumā.

Tāpat paredzēts, ka VID līdz 2018. gada 1. februārim informēs mikrouzņēmumu nodokļa maksātājus, kuri šā gada 31. decembrī nodarbināja cilvēkus (ar vārdu, uzvārdu un personas kodu), kuri vienlaikus strādā vēl citā mikrouzņēmumu nodokļa maksātājā. Tiem, kuri strādā pie vairākiem mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem, 2018. gada laikā būs jāizdara sava izvēle, kurā no vairākiem mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem palikt darbā.

Savukārt, jaunreģistrētajiem mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem šī norma būs spēkā uzreiz. Savukārt, tos mikrouzņēmumu nodokļa maksātājus, kuri nodarbinās cilvēku, kurš līdztekus strādā vēl citā mikrouzņēmumu nodokļa maksātājā, sodīs ar augstāku nodokļa likmi – par katru šādu darbinieku ar diviem procentpunktiem. Tā kā šī nodokļa likme nākamajam gadam ir saglabāta 15% apmērā, tas nozīmē, ka pat par vienu strādājošo, kurš paralēli strādā vēl citā šī nodokļa maksātājā būs jāmaksā jau 17% liels nodoklis.