Enerģētika

Enerģētikas nozare šokā

Armanda Vilcāne, 11.01.2019

Foto: pixabay

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Enerģētikas nozares pārstāvji pārsteigti par Saeimas deputātu aicinājumu izstrādāt regulējumu obligātā iepirkuma komponentes (OIK) atcelšanai jau pavasarī

Vakar Saeima atbalstīja lēmuma projektu par OIK atcelšanu. Tajā deputāti aicina Ekonomijas ministriju (EM) steidzami izstrādāt tiesību aktus OIK atcelšanai no šā gada 31. marta. Nozares pārstāvji atzīst, ka lēmums bijis negaidīts.

Šādu nepārdomātu lēmumu pieņemšana varētu vēl vairāk iedragāt ārvalstu investoru uzticību, uzskata enerģētikas eksperts Edgars Vīgants, atsaucoties uz Ārvalstu investoru padomes sniegto informāciju, ka piesaistīto ārvalstu tiešo investīciju apmērs Latvijā samazinās. «Nenoteiktība mūsu valstī ir ļoti augstā līmenī, un tas ir šokējoši, ka Saeima vienbalsīgi pieņem šādus lēmumus. Es uzskatu, ka šis ir kārtējais mēģinājums izmantot OIK platformu politiskajās cīņās. Viegli tautai solīt, ka par elektrību varēsim maksāt mazāk, taču mēs visi labi zinām, ka tā gluži nebūs,» atzīmē E. Vīgants, norādot, ka šis aicinājums uzskatāms par rīkojumu. «EM būs jāizstrādā šie normatīvie akti, cits jautājums, vai to šajā laikā ir iespējams izdarīt, ņemot vērā to, ka mums pašlaik nav ne valdības, ne ekonomikas ministra,» pauž eksperts.

E. Vīgants prognozē, ka šis lēmums valstij varētu izmaksāt ļoti dārgi. «Runa nav tikai par ārzemju investoriem, kuri plāno pieprasīt kompensāciju, jo arī vietējiem komersantiem mūsu komerclikums pieprasa rīkoties līdzīgi. Par to nesen publiski izteicās arī premjera kandidāts Krišjānis Kariņš. Tāpat būs jāmaksā soda naudas arī par plānoto klimata mērķu nesasniegšanu. Tas nozīmē, ka lielākie zaudētāji būs visa Latvijas sabiedrība,» atzīmē eksperts. Taujāts, vai atbalstītu OIK likvidēšanu ātrāk par EM piedāvāto 2022. gadu, K. Kariņš medijiem vakar norādījis, ka būtu ar mieru to darīt, ja vien tas valstij nesagādātu dārgas tiesvedības.

Pārsteigumu par šādu lēmumu paudis arī Latvijas Atjaunojamās enerģijas federācijas valdes priekšsēdētājs Jānis Irbe. «Nenoliedzami, ja šāds lēmums tiks pieņemts, nevērtējot ietekmi uz esošajiem ražotājiem, uzskatu, ka labumu negūs neviena iesaistītā puse. Atjaunojamo energoresursu (AER) nozare šajā gadījumā pakļauta iznīcībai un tiesvedības, protams, būs. Pagaidām nevaram zināt, kādi būs tiesas lēmumi, bet, visticamāk, ilgtermiņā zaudētāji būs visi,» uzsver J. Irbe, piebilstot, ka, atceļot OIK, neiespējama ir arī AER mērķu izpilde.

Saeimas deputāts Ivars Zariņš uzsver, ka šis Saeimas lēmums var tikt arī izmantots, lai OIK afēru glābtu, nevis izbeigtu. «Tas būs atkarīgs no jaunās koalīcijas politiskās gribas un tiesiskuma izpratnes, kura līdz šim EM ir bijusi ļoti īpatnēja un sašaurināta. Pirmais solis, ja kāds tiešām vēlās atcelt OIK, būtu veikt kompetentu un visaptverošu esošās atbalsta sistēmas tiesiskuma izvērtējumu - tā atbilstību gan Eiropas Savienības, gan nacionālajām tiesību normām, taču EM nezināmu iesmeslu dēļ to joprojām izmisīgi nevēlās darīt. Labi, ka lēmumā paredzēts, ka šo procesu jāpārrauga Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai,» pauž I. Zariņš.