ERAB: Pastāv vairāki iemesli, kāpēc jāapsver valsts uzņēmumu kotēšana biržā 

Pastāv vairāki iemesli, kāpēc valstij jāapsver valsts uzņēmumu kotēšana biržā, Nasdaq rīkotajās debatēs «Kā valsts uzņēmumu akciju kotācija biržā veicina valsts ekonomisko izaugsmi?» sacīja ERAB Kapitāla tirgu infrastruktūras pārvaldes un attīstības vadītājs Hannes A. Takacs.

Žanete Hāka, 12.4.2019

Foto: pixabay

Viens no tiem ir uzlabota uzņēmuma darbība un efektivitāte, kā arī uzlabota korporatīvā pārvaldība. Novērojams, ka pēc daļas pārdošanas uzņēmuma vadība būs ieinteresēta uzlabot kompānijas finanšu rādītājus un klientu apkalpošanu. Dažkārt, runājot par valsts uzņēmumu privatizāciju, piemēram, enerģētikas sektorā, cilvēki pauž bažas, ka dramatiski pieaugs tarifi, jo valda uzskats, ka privāts īpašnieks centīsies izspiest maksimāli lielu peļņu. «Tomēr šādu tendenci neesam novērojuši – drīzāk tendence ir pretēja, jo aug kompānijas produktivitāte un beigās tarifi sarūk,» viņš sacīja.

Tas arī ietekmēs valsts ienākumus – no akcijas daļas pārdošanas valsts gūst vienreizēju lielāku ienākumu, bet nākotnē uzņēmums būs produktīvāks, līdz ar to tā ienākumi būs lielāki.

Protams, ne visi uzņēmumi ir piemēroti kotēšanai biržā, un pirms šāda lēmuma jāveic rūpīgs atlases process, norāda eksperts.

Skatoties no otras puses, ERAB pārstāvis uzsver, ka valsts uzņēmumu kotēšana biržā dod artavu arī ekonomikas izaugsmei, pieaug gan mazo, gan institucionālo investoru skaits.

Jau pirms Saeimas vēlēšanām Jaunā Konservatīvā partija solīja, ka visas trīs Latvijas lielās ostas ir jāpaliek zem valsts jumta, tādēļ ASV sankcijas pret Aivaru Lembergu un vairākām juridiskajām personām ir uzlūkojamas kā politisko solījumu pildīšana un vienlaikus politiskās varas pārvēršana ekonomiskajā.

No šīs sadaļas

Eiropas ekonomikas izaugsme ir bremzējusies, kļuvusi lēnāka un arī uzņēmumu noskaņojums ir...

ASV un Eiropas biržu indeksu dinamikā ceturtdien bija dažādas tendences, savukārt britu...

ECB uz jau esošo eksperimentu fona var nākties kļūt arvien radošākai...

Ceturtdien Swedbank AB akcijas cena Stokholmas biržā sasniedza 148,2 zviedru kronas, liecina...

ASV tehnoloģiju akcijas sasniedz rekordu; šim piemēram var sekot arī kopējais tirgus...

ASV un Eiropas biržu indeksi otrdien kritās, atsākoties tirdzniecības saspīlējumam starp ASV...

Pasaules biržu indeksu dinamikā pirmdien bija dažādas tendences, tirgiem gaidot šīsnedēļas sarunas...

Gaida spēcīgāku eiro; šādas prognozes gan aprīlī apcirptas vēl tālāk....

Nodokļu reformas ietvaros ieviestie ierobežojumi privātajām iemaksām pensiju 3. līmenī un dzīvības...

Šā gada martā kopējais tirdzniecības apgrozījums Nasdaq Baltijas biržās sasniedza 18,48 miljonus...