ES atļauj lidmašīnās lietot elektroniskās ierīces

2013. gada 10. decembris plkst. 13:17
Dalies ar šo rakstu

Eiropas Aviācijas drošības aģentūra (EASA) nākusi klajā ar jaunākajiem norādījumiem par pārnēsājamu elektronisko ierīču — viedtālruņu, planšetdatoru, e grāmatu lasīšanas ierīču u. c. — lietošanu lidmašīnās. Tā apstiprina, ka šīs ierīces reisa (arī manevrēšanas, pacelšanās un nolaišanās) laikā varēs lietot t.s. lidojuma režīmā — bez datu pārraides.

Tas neapdraudēs drošību.

«Šis ir pirmais solis uz elektronisko ierīču drošu lietošanu lidojuma laikā: manevrējot, paceļoties un nolaižoties. Tad pievērsīsimies tam, kā pieslēgties tīklam lidojuma laikā. Šāds pārskats prasīs laiku, un tas jāsagatavo, balstoties uz apstiprinātiem faktiem. Nākamā gada laikā ir gaidāmi jauni ES norādījumi par datus pārraidošo ierīču lietošanu ES gaisa kuģos,» sacījis ES transporta komisārs un Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietnieks Sīms Kallass.

Šodien publicētajos atjauninātajos norādījumos par drošību runa ir par pārnēsājamu elektronisko ierīču lietošanu lidojuma režīmā (bez datu pārraides). Pirmo reizi atļauts lietot personiskās elektroniskās ierīces visos lidojuma posmos.

Līdz šim visas personiskās elektroniskās ierīces vajadzēja izslēgt pacelšanās, nolaišanās un manevrēšanas laikā.

Aviokompānijas pašlaik principā neļauj lietot tālruni vai wi-fi sakarus no brīža, kad lidmašīnas durvis ir aizvērtas, līdz brīdim, kad lidmašīna ir ieradusies galamērķī pie attiecīgās izejas un durvis tiek atvērtas.

Pieslēgties sakaru tīklam patlaban ir iespējams tikai šim nolūkam īpaši aprīkotā lidmašīnā (to atļauj darīt kreisēšanas augstumā). Tādā gadījumā pasažierim nav jāpieslēdzas zemes tīklam, bet lidmašīnā ierīkotai sistēmai, kuras drošums ir sertificēts. Pašlaik tāda ir ierīkota tikai dažās lidmašīnās, bet gaidāms, ka turpmāko gadu laikā tiks izmantota plašāk. Komisija nesen pieņēma dažus lēmumus par telekomunikācijām, kas paredz atļaut 3G un 4G pakalpojumu sniegšanu, ja lidmašīnai ir piemērots aprīkojums.
 
Kas būs mainījies mana nākamā lidojuma laikā?

Tagad no katras konkrētās aviosabiedrības ir atkarīgs, vai tā aktualizēs savus darbības noteikumus. Domājams, ka turpmāko nedēļu laikā daudzas no tām ieviesīs izmaiņas. Jebkurā gadījumā pasažieriem allaž jāievēro apkalpes norādījumi. 

Dalies ar šo rakstu