Finanšu tirgū turpmāk būs pieejami jauni maksājumu pakalpojumu veidi 

2018. gada 13. janvārī stājas spēkā Otrā maksājumu pakalpojumu direktīva (PSD2), kura ieviesīs būtiskas izmaiņas elektronisko maksājumu jomas regulējumā, informē Finanšu un kapitāla tirgus komisija.

Dienas Bizness, 2018. gada 15. janvāris plkst. 11:58

Foto: pixabay

PSD2 prasības ietekmēs ne tikai visus maksājumu pakalpojumu sniedzējus - kredītiestādes, maksājumu iestādes, elektroniskās naudas iestādes un krājaizdevu sabiedrības, bet arī to klientus, kuriem turpmāk būs pieejami jauni maksājumu pakalpojumu veidi - maksājuma ierosināšanas pakalpojums un konta informācijas pakalpojums. Tā kā šāda veida maksājumu pakalpojumi Latvijā līdz šim nav bijuši izplatīti, tie pieskaitāmi pie inovatīviem pakalpojumiem elektronisko maksājumu jomā.

Jaunā regulējuma galvenie mērķi ir nodrošināt drošākus maksājumus, uzlabot patērētāju aizsardzību, kā arī veicināt inovāciju attīstību un konkurenci starp tradicionālajiem maksājumu jomas spēlētājiem un inovatīvajiem pakalpojumu sniedzējiem.

Pakalpojumu sniedzējiem, kuri vēlēsies Latvijā sniegt kādu no jaunajiem minētajiem maksājumu pakalpojumiem, būs jāsaņem FKTK licence. Šī licence dos tiesības pakalpojuma sniedzējam strādāt visā Eiropas Savienībā. Savukārt licences, kuras izsniegs uzraudzības iestādes citās ES dalībvalstīs, dos tiesības to dalībvalstu inovatīvajiem pakalpojumu sniedzējiem piedāvāt savus pakalpojumus arī Latvijā. Inovatīvos pakalpojumus varēs piedāvāt arī bankas un citi jau esošie maksājumu pakalpojumu sniedzēji pēc saskaņojuma ar FKTK.

Jāatzīmē, ka inovatīvie regulētie pakalpojumi klientam būs pieejami vienīgi tad, ja klients būs devis skaidru atļauju piekļūt saviem datiem bankā. Licencētajiem inovatīvajiem pakalpojumu sniedzējiem būs jāievēro stingras klientu datu un IT sistēmas drošības prasības. PSD2 bankām savukārt paredz pienākumu nodrošināt šādu datu pieejamību licencētajiem inovatīvajiem pakalpojumu sniedzējiem, izveidojot šim nolūkam jaunu, drošu saziņas kanālu (piemēram, lietojumprogrammas saskarni – API). Tomēr līdz brīdim, kad šādi droši saziņas kanāli būs izveidoti (līdz 2019. gada rudenim), inovatīvajiem maksājumu pakalpojumu sniedzējiem būs tiesības izmantot citas klientu datu iegūšanas metodes, ja šādām darbībām būs saņemta nepārprotama klienta piekrišanu.

JAUNIE MAKSĀJUMU PAKALPOJUMU VEIDI

Maksājuma ierosināšanas pakalpojums

Maksājuma ierosināšanas pakalpojuma sniedzējs nodrošinās pircējam iespēju interneta veikalā norēķināties par preci vai pakalpojumu, ierosinot pārskaitījumu no sava bankas konta, neizmantojot maksājumu karti. Maksājums notiks līdzīgi kā šobrīd veicot internetbankas maksājumu, taču klients netiks pāradresēts uz savas internetbankas mājas lapu, lai tai pieslēgtos.

Šāds maksājumu ierosināšanas pakalpojums būs ērts interneta tirgotājiem, kuri šobrīd, vēloties piedāvāt pēc iespējas plašākas norēķinu metodes, cenšas nodrošināt klientiem iespēju maksāt gan ar maksājumu kartēm, gan dažādu internetbanku saslēgumus, gan vēl citas metodes. Turpmāk, izmantojot maksājumu ierosināšanas pakalpojumu, tirgotājam nebūs jāslēdz sadarbības līgumi ar katru no maksājumu pakalpojumu sniedzējiem, jo tiešus maksājumus tirgotājam no jebkuras pircēja bankas visā Eiropas Savienībā varēs piedāvāt maksājuma ierosināšanas pakalpojumu sniedzējs. No otras puses, maksājuma ierosināšanas pakalpojums piedāvās priekšrocības arī interneta veikalu pircējiem, jo interneta veikalos piedāvātās norēķinu iespējas būs plašākas. Tomēr, klienti, kuri nevēlēsies dot atļauju inovatīvā pakalpojuma sniedzējam veikt maksājumus viņa vārdā, varēs turpināt norēķināties sev ierastajā veidā.

Konta informācijas pakalpojums

Konta informācijas pakalpojums dos iespēju klientiem redzēt apkopotu informāciju par viņu maksājumu kontu saturu, kas atrodas dažādās bankās un maksājumu pakalpojumu sniedzējos. Šāda informācija klientiem varētu palīdzēt, piemēram, plānojot savus ieņēmumus un tēriņus. Konta informācijas pakalpojums varētu tikt izmantots arī kā dažādu biznesa modeļu papildelements ātrākai informācijas apmaiņai. Tomēr, neatkarīgi no šī pakalpojuma izpausmes veida, FKTK atgādina, ka arī konta informācijas pakalpojuma sniedzējam vienmēr būs jāsaņem nepārprotama klienta piekrišana datu iegūšanai no klienta norādītajiem maksājumu kontiem citos maksājumu pakalpojumu sniedzējos.

Stingrā autentifikācija maksājumiem internetā

Lai nodrošinātu drošākus elektroniskos maksājumus, PSD2 nosaka, ka visām elektroniskajām transakcijām jānodrošina klientu stingrā autentifikācija. Stingrā autentifikācija palīdzēs samazināt elektronisko maksājumu krāpniecības riskus un uzlabot patērētāju datu aizsardzību. Lielākā daļa drošības prasību norēķiniem internetā ir spēkā jau no 2017. gada 1. aprīļa.

PSD2 nosaka laika ierobežojumu pakalpojuma sniedzējam naudas atmaksāšanai klientam neautorizēta vai kļūdaina maksājuma gadījumā. Regulējums nosaka, ka naudas atmaksa šādos gadījumos, jāveic nekavējoties, ne vēlāk kā līdz nākamās darba dienas beigām. Izņēmums noteikts vienīgi gadījumiem, ja pakalpojuma snidzējam ir pamatotas aizdomas, ka klients rīkojies prettiesiski

Jaunās direktīvas prasības paredz arī samazināt klientu pašriska apmēru no 150 uz 50 EUR neautorizētu maksājumu gadījumā. Tā kā Latvija ir izvēlējusies pēc iespējas aizsargāt patērētājus, Maksājumu pakalpojumu un elektroniskās naudas likums jau šobrīd nosaka, ka patērētājiem nav piemērojams pašrisks par neautorizētiem maksājumiem maksājumu kartes nolaupīšanas vai citādas prettiesiskas piesavināšanās dēļ. Tomēr ziņa par klientu pašriska apmēra samazināšanu noteikti ir pozitīvs jauninājums juridiskām personām.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

Darbu sākusi latviešu uzņēmēju dibināta nekustamo īpašumu aģentu platforma «Big Bang Realty»,...

Kompāniju pārņemšanas un apvienošanās (M&A) darījumu jomā lielu aktivitāti tuvākajā laikā...

Lūšu dravā viesos aicina tos, kuri vēlas ko vairāk uzzināt par bišu...

Par spīti lietotāju skaita sarukumam, sociālais tīkls draugiem.lv vēl joprojām ir pelņu...

Sekojot pieprasījumam, zivju pārstrādātāji maina paradumus un pielāgojas klientu prasībām, kas...

No šīs sadaļas
2018. gada 15. janvāris plkst. 10:45

Džakartas biržā pirmdien sabrukusi galerija, ievainojot vismaz 72 cilvēkus un izraisot paniku...

2018. gada 15. janvāris plkst. 9:52

Ja valsts ir atļāvusi maksāt minimālo algu, tad iepirkumos tās maksātājus tikai šīs pazīmes dēļ vien nevar diskriminēt.

2018. gada 15. janvāris plkst. 8:02

«Izmeklēšana konstatēja, ka izspiešana notika, izsakot draudus par to, ka kreditors nesaņems savu naudu, jo neizies AML jeb «anti money laundering» [naudas atmazgāšanas novēršanas] pārbaudi.»

2018. gada 12. janvāris plkst. 17:55

Divu gadu ASV valdības parādzīmju ienesīgums piektdien pārkāpa 2% līmenim, kas pēdējoreiz redzēts 2008.gadā...

2018. gada 12. janvāris plkst. 16:26

Vairums investoru šogad rekomendē pirkt Facebook akcijas, taču informācija par izmaiņām ziņu plūsmā radījusi vilšanos.

2018. gada 12. janvāris plkst. 15:38

Naftas cena ir pārkāpusi 70 ASV dolāru līmenim, kas nozīmē, ka tā ir atgriezusies 2014. gada līmenī,...

2018. gada 12. janvāris plkst. 12:37

SIA ExpressCredit valdei, kuru veido Agris Evertovskis, Didzis Ādmīdiņš un Kristaps Bergmanis,...

2018. gada 12. janvāris plkst. 9:32

Patlaban tiek veikts pēdējais aprēķins, lai pārliecinātos, ka visas kļūdas patiešām ir novērstas.

2018. gada 12. janvāris plkst. 8:44

Šogad turpināsies 2017.gadā novērotā tendence - palielināsies no jauna izsniegtie patēriņa aizdevumi ar atmaksas grafiku un garāku aizdevuma termiņu.

2018. gada 12. janvāris plkst. 8:05

Šogad var turpināties naftas cenu kāpums; ne visi gan tā uzskata.