Fiskālās disciplīnas ievērošanai veidos jaunu padomi; sola nekavēt attīstību 

Lai uzraudzītu fiskālās disciplīnas nosacījumu ievērošanu, Latvijā plānots veidot jaunu neatkarīgu padomi.

Zanda Zablovska, 27.3.2012

Finanšu ministrijas (FM) iesniegtie priekšlikumi Fiskālās disciplīnas likumprojekta (FDL) otrajam lasījumam paredz, ka Fiskālajā padomē darbosies septiņi cilvēki un tā uzraudzīs, vai valsts budžets tiek izstrādāts un īstenots atbilstoši FDL noteiktajiem fiskālās disciplīnas nosacījumiem. Priekšlikumus atbalstījusi valdība. Iepriekš likumprojekts paredzēja, ka fiskālās disciplīnas normu ievērošanu nodrošina valdība. Jāatgādina, ka pērnā gada nogalē izveidot FM paspārnē Fiskālo padomi aicināja Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti. Par to, kā tieši Fiskālā padome darbosies, vēl gaidāmas diskusijas.

Pēc Eiropas Savienības Fiskālā līguma parakstīšanas FDL arī paredzēts iekļaut normas, kas pieļauj strukturālo deficītu produktīvo investīciju projektiem. Saeimā konceptuāli atbalstītais FDL paredz stingri sabalansētu budžetu – vidēji ekonomiskā cikla laikā bilance ir nulle. Savukārt Fiskālais līgums paredz to, ka ir pieļaujams strukturālais deficīts, bet ne vairāk kā 0,5% no iekšzemes kopprodukta (IKP). Priekšlikums FDL otrajam lasījumam kā pamatnosacījumu paredz saglabāt 0% strukturālo bilanci, tomēr kā izņēmuma gadījumu pieļauj atkāpi no šī nosacījuma, lai īstenotu produktīvās investīcijas. Vidējā atkāpe četros gados nedrīkst pārsniegt 0,5% no IKP. «Tādējādi FDL neierobežo attīstību, bet rada formu fiskālās telpas iespējām,» norādīja FM valsts sekretāra vietnieks fiskālajos jautājumos Armands Eberhards.

Valdības atbalstītie FM priekšlikumi likumprojekta otrajam lasījumam paredz noteikt, ka fiskālās disciplīnas galvenais ievērošanas rādītājs ir strukturālā bilance, nevis nominālā bilance, kā arī to, ka fiskālo disciplīnu var nodrošināt tikai ar ilgtspējīgiem risinājumiem ieņēmumu un izdevumu daļā, nevis vienreizējiem pasākumiem. Turklāt, ja fiskālo disciplīnu kādā gadā neizdosies ievērot, noteikts, ka turpmājos gados tās nosacījumiem jābūt vēl stringrākiem, lai kompensētu atkāpi. FDL paredz, ka valstij izdevumi jāplāno trīs gadus uz priekšu, un tie nevar visu laiku mainīties līdz ar kārtējiem precizējumiem makroekonomiskajās prognozēs. Atbalstītie priekšlikumi paredz, ka trim gadiem uz priekšu noteiktie izdevumi tiek mainīti tikai tad, ja makroekonomisko prognožu izmaiņas rada pietiekami būtiskas pieļaujamo izdevumu izmaiņas.

Priekšlikumu iesniegšanas termiņš FDL otrajam lasījumam ir šā gada 2. aprīlis. Jaunās normas varētu stāties spēkā šā gada vasarā, un FM tās vēlas izmantot, jau izstrādājot 2013. gada budžetu.

 

Tevi varētu interesēt

Līdz ar jaunu līgumu 25 Eiropas Savienības (ES) valstis apņēmušās ievērot fiskālo...

Nepalaid garām

Akciju sabiedrība "Meridian Trade Bank" 22. janvārī ir mainījusi nosaukumu uz "Industra...

Tiesvedību un to radīto sarežģījumu dēļ Lielupes apkaimē slēgtais restorāns "36.līnija" atsācis...

Ir būtiski runāt par privātās dzīves, interešu un plānu saskaņošanu ar darbu, nevis...

Tiesa noraidījusi nogalinātā maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus brāļa prasību pret...

Skotijai ir viskijs, Somijai ir Nokia, Itālijai ir makaroni,Meksikai ir tekila, Karību...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...