FOTO: DB viesojas pie viena no lielākajiem Kurzemes aitkopjiem

Autors: Sandra Dieziņa
2017. gada 17. jūlijs plkst. 10:29

Viens no lielākajiem Kurzemes aitkopjiem, z/s Mežoki saimnieks Kristaps Melbārdis saimniecības attīstību saredz eksportā

Z/s Mežoki saimniecība attīstījusies tieši pēdējo 10 gadu laikā. Šobrīd K. Melbārdis kopā ar ģimeni apsaimnieko nedaudz vairāk par 200 ha, un puse no tā ir meži. Sākuši kā daudzprofilu saimniecība, tostarp turētas gan cūkas, gan govis, bet tagad tiek attīstīta tikai aitkopība. Ja 2004. gadā saimniecībā bija ap 10 aitām, tad tagad ap 1600–1800, no tām 700 aitu mātes. Nākotnē saimniecību iecerēts paplašināt līdz 1000 aitu mātēm.

No aitas Latvijā var realizēt divas lietas – vilnu un gaļu, stāsta saimnieks. No vienas aitas var iegūt 3–5 kg vilnas. Aitas cērp Kristapa dzīvesbiedre, un dienas laikā viņa spēj nocirpt līdz 70 aitām. Vilnu iepērk vilnas pārstrādes uzņēmumi. Nemazgātas vilnas cena ir 0,50–0,70 eiro/kg. Daļu no vilnas tiek pārstrādāta un Mežoki tirgo dziju, tādējādi iegūstot nedaudz lielākus ieņēmumus.

Pieprasījums pēc jēra gaļas ir lielāks eksporta valstīs, nevis vietējā tirgū. 80% no saražotā Mežoki eksportē ārpus Latvijas vai nu dzīvā veidā, vai kautā veidā ar starpnieku palīdzību, bet atlikušie 20% paliek iekšējā tirgū, stāsta Melbārdis. Galvenās eksporta valstis ir Zviedrija, Somija un Holande. Eiropā tikai divās valstīs spēj savus iedzīvotājus apgādāt ar jēra gaļu – Spānijā un Lielbritānijā, bet visās pārējās valstīs tā ir deficīts.

Jautāts par nozares nākotni, Melbārdis ieskicē trīs virzienus. «Viens virziens – hobijs jeb tie, kas apkops ainavu. Viena daļa būs bioloģiskie saimnieki, kas provēs tikt bioloģiskajā nišā, bet trešie būs intensīvi saimniekojošie un intensīvie būs lieli,» uzsver saimnieks. Viņš lēš, ka šobrīd z/s Mežoki ierindojušies pirmajā pieciniekā lielāko saimniecību vidū. Viņa izpratnē liela saimniecībā ir tā, kur dzīvnieku skaits pārsniedz 1000, bet mazākas saimniecības var uzskatīt par hobijsaimniecībām.

Plašāk lasiet pirmdienas, 17. jūlija, laikrakstā Dienas Bizness!