FOTO: ECB atklāj, kādas izskatīsies jaunās 100 un 200 eiro banknotes

2018. gada 17. septembris plkst. 16:08
Autors: Db.lv
Sadaļa: Finanses
Dalies ar šo rakstu

Eiropas Centrālā banka (ECB) pirmdien publiskoja jauno 100 un 200 eiro banknošu attēlus.

Jaunās banknotes nonāks apgrozībā 2019. gada 28. maijā. Jau ir izlaistas 5, 10, 20 un 50 eiro banknotes, un 100 un 200 eiro banknotes ir pēdējās divas Eiropas sērijas banknotes. Tas nozīmē, ka šī sērija ir pabeigta.

Jaunajās 100 un 200 eiro banknotēs izmantoti jauni un inovatīvi pretviltošanas elementi. Tāpat kā pārējo nominālvērtību banknotes, arī jaunās banknotes viegli pārbaudīt, tās aptaustot, apskatot un pagrozot.

Pavadoņhologrammā sudrabotās joslas augšmalā redzami mazi euro simboli €, kas riņķo apkārt nominālvērtības skaitlim un kļūst skaidrāk saskatāmi tiešā gaismā. Sudrabotajā joslā redzams arī Eiropas portrets, arhitektūras elementu attēlojums un liels eiro simbols €. Uz jaunajām 100 un 200 eiro banknotēm redzams arī uzlabots smaragdzaļš skaitlis. Lai gan smaragdzaļais skaitlis izmantots arī uz visām parējām Eiropas sērijas banknotēm, tā uzlabotajā versijā euro simboli € redzami arī uz skaitļa.

Jauno 100 un 200 euro banknošu izmēri atšķiras no veco 100 un 200 eiro banknošu izmēriem. Tagad abu nominālvērtību banknošu platums ir tāds pats kā 50 eiro banknotei. Taču banknošu garums saglabājies nemainīgs – jo garāka banknote, jo lielāka tās nominālvērtība. Pielīdzinot jauno 100 un 200 eiro banknošu platumu 50 eiro banknotei, tās tagad var vieglāk šķirot un apstrādāt banknošu apstrādes iekārtās. Cilvēkiem šīs banknotes arī būs ērtāk turēt makā, un tās varēs izmantot ilgāk, jo tās mazāk nodils.

Papildus pretviltošanas elementiem, kas saskatāmi ar neapbruņotu aci, euro banknotēs izmantoti arī mašīnlasāmi pretviltošanas elementi. Jaunajām 100 un 200 eiro banknotēm tie ir uzlaboti, kā arī papildināti ar jauniem elementiem, lai banknotes būtu iespējams ātri apstrādāt un autentificēt. Valdes loceklis Īvs Meršs (Yves Mersch) savā runā banknošu atklāšanas pasākumā uzsvēra, ka pēc jauno 100 un 200 eiro banknošu laišanas apgrozībā visu nominālvērtību eiro banknotes turpinās nodrošināt labu aizsardzību pret viltošanu. Tādējādi eiro banknotes kļūs vēl drošākas, bet tās arī būs vienkāršāk apstrādāt un šķirot.

Eurosistēma, t.i., ECB un 19 eirozonas valstu centrālās bankas, sniedz atbalstu banknošu šķirošanas iekārtu un banknošu autentiskuma noteikšanas iekārtu ražotājiem, lai sagatavotos jaunajām banknotēm. Tiek sniegts atbalsts iekārtu pārbaužu veikšanā un publicēts saraksts ar banknošu apstrādes iekārtām, kuras sekmīgi izturējušas pārbaudi un spēj apstrādāt jaunās Eiropas sērijas eiro banknotes.

Dalies ar šo rakstu