FOTO: Eko Kurzeme atklāj 3,25 miljonus eiro vērto sadzīves atkritumu šķirošanas rūpnīcu

2016. gada 28. janvāris plkst. 16:27
Autors: Žanete Hāka
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

Investējot 3,25 miljonus eiro, Eco Baltia grupas uzņēmums SIA Eko Kurzeme atklāja jauno sadzīves atkritumu šķirošanas rūpnīcu, kas apkalpos visu Liepājas reģionu, informē uzņēmums.

Šī ir Eco Baltia grupas pirmā atkritumu šķirošanas rūpnīca un vērienīgākais investīciju projekts 2015.gadā. Tā ir uzbūvēta, piesaistot Eiropas Savienības Kohēzijas fonda līdzfinansējumu 1,28 miljonu eiro apmērā, Nordea bankas finansējumu 1,8 miljonu eiro apmērā, savukārt 170 tūkstoši eiro ir SIA Eko Kurzeme finansējums.

Sadzīves atkritumu šķirošanas rūpnīca atrodas Grobiņas novada, Grobiņas pagastā Skudras, SIA Liepājas RAS sadzīves atkritumu poligona teritorijā.

Rūpnīcā sākotnēji plānots sašķirot 8000 tonnu sadzīves atkritumu gadā, taču šķirošanas jaudas iespējams palielināt līdz pat 30 tūkstošiem tonnu gadā. Tas nodrošinās rūpnīcas attīstības potenciālu nākotnē un ļaus sasniegt mērķi - samazināt atkritumu poligonā noglabājamo atkritumu apjomu. Lai nodrošinātu rūpnīcas darbību, izveidotas vairāk nekā 10 jaunas darbavietas, kas nenoliedzami ir sociālekonomisks ieguvums reģionam.

Māris Simanovičs, Eco Baltia grupas valdes priekšsēdētājs: «Rīt apritēs pusgads kopš svinīgā pasākumā tika iemūrēts mūsu jaunās rūpnīcas pamatakmens. Šī ir arī Eco Baltia grupas pirmā sadzīves atkritumu šķirošanas rūpnīca, kas mums kā uzņēmumam ir liels solis uz priekšu. Uzskatu, ka tieši atkritumu šķirošanas rūpnīcas mūsu valstī ir ļoti nepieciešamas, jo, lai gan Latvijā cilvēki arvien biežāk izvēlas šķirot atkritumus, poligonos joprojām nonāk tūkstošiem tonnu nešķirotu sadzīves atkritumu.»

Jaunajā rūpnīcā tiek izmantoti tehnoloģiskie risinājumi, kas praksē sevi pierādījuši šāda veida rūpnīcās Vācijā un Francijā. Piemēram, rūpnīcā uzstādīts Latvijā šobrīd vienīgais divu kanālu optiskais šķirotājs, kas uz slīdošas lentas ar gaismas stara palīdzību spēj atpazīt 10 materiālu veidus un vienlaicīgi nošķirot četrus materiālu veidus. Savukārt bioloģiski noārdāmo atkritumu nošķirošanai no sadzīves atkritumu plūsmas, SIA Eko Kurzeme rūpnīcā uzstādīts disku sijātājs, kāds līdz šim Latvijā netika pielietots.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards: «Virzāmies uz to, ka tuvākajā nākotnē 100% atkritumu tiks šķiroti un pārstrādāti. Turklāt pasaulē jau labu laiku atkritumi tiek izmantoti kā resurss siltumenerģijas ražošanā un tas būs vēl viens solis ilgtspējīgas saimniekošanas virzienā, kas Latviju ierindos pasaules zaļāko valstu saraksta augšgalā.»
Nordea bankas vadītājs Latvijā Jānis Buks: «Esmu gandarīts, ka mūsu klienti ir spējīgi ieviest un realizēt šādus infrastruktūras projektus, kas līdzvērtīgi ne tikai Eiropas, bet arī visas pasaules standartiem. Īpašs prieks, ka šis projekts stiprinās arī konkrētā reģiona ekonomisko attīstību.»

Šķirojot atkritumus rūpnīcā, tiks iegūti tādi otrreiz izmantojamie materiāli kā papīrs un kartons, plastmasa, melnie metāli, krāsainie metāli, minerāli inertie materiāli un RDF materiāli (no atkritumiem atgūts kurināmais - Refuse Derived Fuel). Tie materiāli, kurus iespējams pārstrādāt Latvijā, tiks nogādāti uz attiecīgām otrreizējās pārstrādes rūpnīcām, savukārt tos, kurus Latvijā vēl nav iespējams pārstrādāt, eksportēs.
 

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārds

Populārākās ziņas

Nepalaid garām