FOTO: Jūgendstila namu Vīlandes ielā atzīst par A kategorijas graustu 

Rīgas domes Vidi degradējošu būvju komisija ceturtdien izbraukuma sēdē nolēma Vīlandes ielas 11 namu klasificēt kā A kategorijas vidi degradējošu būvi un uzdeva Rīgas domes Īpašuma departamentam nekavējoties sagatavot domes lēmuma projektu par nama piespiedu sakārtošanu.

Zane Atlāce - Bistere, 26.1.2018
1/16

Vīlandes ielas 11. nama tehniskais un vizuālais stāvoklis jau vairāku gadu garumā nav uzlabojies un tā tehniskajā apsekošanas atzinumā norādīts, ka ēka pēc uzsāktās un pārtrauktās rekonstrukcijas un ugunsgrēka ēkas kreisajā spārnā, ir nonākusi avārijas stāvoklī. Dažādu nokrišņu ietekmē ir skarta tās vispārējā stiprība un telpiskā noturība, kas nopietni apdraud sabiedrisko drošību. Tāpēc komisija lēma, ka pēc iespējas ātrāk ir jāuzsāk ēkas sakārtošanas darbi un jādemontē tās ēkas daļas, kas ir demontējamas. Savukārt vēsturiskā fasāde ir jākonservē. Šoreiz sakārtošanas darbus īpašnieks vairs nevar atlikt, un tie ir jāuzsāk pēc iespējas ātrāk, pretējā gadījumā pašvaldība tos veiks pati piespiedu kārtā, informēja Rīgas domes Pilsētas īpašuma komitejas un Vidi degradējošu būvju komisijas priekšsēdētājs Oļegs Burovs.

Tehniskajā atzinumā ir konstatēts, ka būves atsevišķi konstrukcijas elementi sēšanās rezultātā ir ievērojami saplaisājuši, kā arī gruntsūdeņu infiltrācijas, sala un mitruma mijiedarbības rezultātā, ir bojāti sienu posmi un ķieģeļu pārsedzes. Ir ievērojami korodējušas pagraba pārseguma metāla sijas, nopietni bojāta lielākā daļa no palikušām jumta konstrukcijām, jumta segums un lietus ūdens novadsistēma, kā arī abu balkonu konstrukcijas. Neapmierinošā tehniskā stāvoklī ir vēsturiskās fasādes ārējā apdare un arhitektūras detaļas, dzegas konstrukcijas. Ir sapuvuši torņa apakšējie balsti.

Par būves slikto tehnisko stāvokli Rīgas domes Īpašuma departamentu informēja arī Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija, kura norādīja, ka ēkas, kas ir vietējās nozīmes arhitektūras piemineklis (valsts aizsardzības Nr.8214), uzturēšanā joprojām netiek ievērotas normatīvajos aktos noteiktās prasības.

Būves īpašniecei SIA Vīlande jau agrāk tika noteikts pienākums uz Vīlandes un Vidus ielu ietvēm uzstādīt gājēju aizsargtuneļus ar drošu nojumi un brīdinājuma zīmēm. Tāpat būves īpašniecei nekavējoties vajadzēja izstrādāt nepieciešamo dokumentāciju ēkas sakārtošanai tādā apjomā, lai pilnībā novērstu tās uzturēšanas trūkumus, un uzsākt būves sakārtošanas darbu izpildi. Vienlaikus administratīvajā aktā tika noteikti termiņi nama sakārtošanas darbu pabeigšanai.

Šogad Rīgas domes Īpašuma departamenta speciālisti atkārtoti apsekoja būvi un konstatēja, ka īpašniece nav veikusi ar administratīvo aktu noteiktos neatliekamos sakārtošanas darbus.

Nekustamā īpašuma ar kopējo zemes platību 1970 kvadrātmetri īpašniece kopš 2002. gada ir SIA Vīlande. 2014. gada 13. jūnijā Rīgas domes Vidi degradējošu būvju komisija nekustamā īpašuma īpašniecei piemēroja paaugstināto nekustamā īpašumu nodokli. Vīlandes ielā 11 atrodas mūra ēka, kas pirms 114 gadiem uzbūvēta pēc arhitekta Rūdolfa Heinriha fon Cirkvica projekta. Ēka ir valsts nozīmes arhitektūras un kultūras piemineklis, un galvaspilsētā tā ir īpaši nozīmīga, jo šis ir viens no pirmajiem jūgendstila namiem Rīgā. Skaistais jūgendstila nams 2011. gadā piedzīvojis arī ugunsgrēku, līdz ar to tam ir pilnībā bojāts jumta pārsegums. Ēka jau vairākus gadus netiek pienācīgi apsaimniekota - brīdinājumus un sodus par īpašuma neuzturēšanu īpašniece no pašvaldības saņem jau kopš 2006. gada.

LASI ARĪ:

Rīgas grausti būs jāsakārto piespiedu kārtā

FOTO: Demontē daļēji sagruvušo piecstāvu ēku Rīgas centrā

Atklāj pirmos secinājumus par to, cik sliktā stāvoklī ir Marijas ielas grausts

Tevi varētu interesēt

Līdz 1. martam tiks pabeigti vidi degradējošas ēkas Brīvības ielā 78a demontāžas...

Šo vietu nejauši garāmbraucēji Variņu pagastā nevar ieraudzīt, jo tā atrodas nomaļus...

Jelgavas domnieki sēdē ceturtdien lems uzdot Dobeles šosejā 86 esošās daudzdzīvokļu...

Pamestā ēkā Rīgā - Maskavas ielā 87 - atklāta krievu mākslinieka Petro...

Vairākus gadus ilgstošā krīze Grieķijā, iespējams, mainījusi daudzdzīvokļu grausta...

Nepalaid garām

Ja valsts eksperts apgalvo, ka šķeldu ceļa uzturēšana izmaksās 10 miljonus nākamo...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

Igauņi pirmie pārgāja uz dabasgāzes izmantošanu sabiedriskajā transportā un Tallinā gandrīz...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Vieta, kur būvi nogādāt, jau esot zināma, to plānots nogādāt ar velkoņiem pa jūru.

Piesakoties izsolei, pretendentam jāiesniedz kredītiestādes apliecinājums par kredītresursu pieejamību vismaz piecu miljonu eiro apmērā.

Rīgas domes Mājokļu un vides komiteja otrdien, 23. janvārī, noteica, ka 2019. gadā...

Tehnisku iemeslu dēļ slēgts tirdzniecības centrs «Pilsētas pasāža» Jelgavā, un objektā tiek gaidīti Būvniecības valsts kontroles birojs speciālisti.

Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) izdevis rezolūciju, kurā Vides aizsardzības un reģionālās...

Tikai aptuveni simts kilometrus no jaunuzbūvētajām ēkām, kas kalpos lielajam sporta notikumam, meklējams pilnīgs pretstats.

Pretēji izskanējušajai informācijai, tiesa konkrētajā lietā nelēma par to, vai ziņu fotoattēlā redzamā māja būtu kuğis.

Skonto stadiona īpašnieki SIA «Adventika Group» izskata iespēju vērsties starptautiskā tiesā.

Lietuvas nekustamā īpašuma kompānija «Hanner» paziņojusi, ka šogad nekustamā īpašuma projektos...

Iebildumi par to, ka kuģim jālīdzinās kuģim, ka tam jābūt nolaižamam ūdenī un tamlīdzīgi, nav ņemti vērā.