FOTO: Kā atdzimst Rīgas pils greznās zāles

2015. gada 13. augusts plkst. 12:19
Sadaļa: Būve
Dalies ar šo rakstu

Rīgas pils rekonstrukcija un restaurācija tuvojas noslēgumam, tāpēc pilnsabiedrība SBRE informē par paveikto darbu pils projektā.

Īpaši izceļamas ir četras greznās pils zāles: Sūtņu akreditācijas, Baltā, Ģerboņu un Svētku zāle. Fotogalerijā pilnsabiedrība iepazīstina ar telpu atjaunošanu dažādos darbu posmos, kad tiek atjaunots katrs elements zāļu vēsturiskajā veidolā – ikviens zīmējums, izcilnis un dekors, rekonstruējot to oriģinālo izskatu.

Rīgas pils projektā vidēji tiek nodarbināti 250 strādnieki, un vēl ap 60 - 70 restauratoru strādā dažādās darbnīcās.

No restaurācijas viedokļa viena no sarežģītākajām un atbildīgākajām zālēm ir Sūtņu akreditācijas zāle, kuras lielākais izaicinājums restauratoriem bijis Anša Cīruļa 86 gadus seno sienu gleznojumu atjaunošana. Kā stāsta RE&RE restauratore, polihromijas speciāliste Sandra Priežčiekure, tautisko zīmējumu atjaunošana bijusi patiesi sarežģīta, jo 1929. gadā pabeigtais sienu gleznojums bijis ļoti sliktā stāvoklī. Tomēr vairāku mēnešu ilgais darbs vainagojies ar panākumiem – tika veikta griestu un sienu apdares nostiprināšana, virsmas attīrīšana, lai pēc restaurētiem fragmentiem autentiskā kvalitātē rekonstruētu un restaurētu visu sienu dekoratīvo apdari un restaurētu tautiskā romantisma stilā veidotos A. Cīruļa griestu oriģinālgleznojumus. Telpu rotā arī jau restaurētās bronzas lustras un baltu glazētu podiņu krāsns.

Rīgas pils Baltās zāles interjers ir senākais no minētajām četrām zālēm – tagadējo izskatu tas ieguvis pārbūvē, vēlā klasicisma stilistikā arhitekta Paula Hardenaka uzraudzībā 1860.-1862. gadā. Lai arī 1956. gadā ticis veikts telpas remonts un vienreiz arī tikuši pastiprināti pamati, tie atstājuši ievērojamu ietekmi gan uz telpas konstrukcijām, gan apdari. Līdz ar to paveikts apjomīgs darbs gan ar jumta konstrukcijām un pārseguma siju pastiprināšanu un izbūvi, gan dekoru un apdares atjaunošanu. Viens no lielākajiem izaicinājumiem bijis zudušā griestu un sienu dekora atjaunošana un mākslīgā marmora kolonnu restaurācija.

Nozīmīgs darbs Baltajā zālē paveikts, atjaunojot un apzeltot telpas griestu un sienu dekorus – kopējā zeltīšanas virsma veido 63,83 kvadrātmetrus, ko četru mēnešu laikā veica 15 cilvēku komanda. Atbildīgā speciāliste Inese Ozoliņa (AS Būvuzņēmums Restaurators) stāsta, ka pašai zeltīšanai ir ļoti ierobežots laika sprīdis (aptuveni četras līdz piecas stundas), kurā zelta lapiņas var uzlikt vēl līdz galam nenožuvušajai un tādēļ viegli lipīgajai mikstiona kārtai, tādēļ zeltītājam ir jābūt īstam virtuozam, lai paveiktu savu darbu ātri un kvalitatīvi.

Savukārt Ģerboņu zālē speciālisti no jauna vienu pēc otra uz griestiem zīmējuši Latvijas novadu un pilsētu ģerboņus. Kā valsts reģionālās daudzveidības un vienlaikus arī vienotības idejas nesēji telpas griestos tiek saglabāti polihromi krāsotie četru Latvijas novadu un 72 pilsētu ģerboņi, papildinot kompozīciju ar trūkstošo pilsētu ģerboņiem. Turklāt zālē tiek veidots jauns, vaskots, šahveida vairogparkets no ozolkoka.

Svētku zāle ilgu laiku netika lietota – tā kalpoja par noliktavu –, tāpēc saprotams, ka liela daļa telpas elementu bija diezgan sliktā stāvoklī. Svētku zālē īpaša uzmanība pievērsta vēsturisko griestu gleznojumu uz audekla un kartušu rāmju restaurācijai, kā arī visu koka detaļu atjaunošanai un analogu detaļu izgatavošanai, lai zāle pilnībā atbilstu tās arhitekta Eižena Laubes 1938. gadā izveidotajam interjeram.

Rīgas pils rekonstrukcijas un restaurācijas projekta I kārta – priekšpils atjaunošana – tuvojas noslēgumam. Jau šā gada nogalē Rīgas pilī atgriezīsies Latvijas valsts prezidents. Rīgas pils rekonstrukcijas un restaurācijas darbu veicējs ir pilnsabiedrība SBRE, bet pasūtītājs – valsts akciju sabiedrība Valsts nekustamie īpašumi.

Dalies ar šo rakstu