FOTO: Kādi ir raksturīgākie apdrošināšanas atlīdzību gadījumi ziemā?

2016. gada 22. janvāris plkst. 11:53
Autors: Žanete Hāka
Sadaļa: Finanses
Dalies ar šo rakstu

Gada sākums apdrošināšanas atlīdzību ziņā bijis salīdzinoši mierīgs – to skaits un apjoms nav strauji audzis, stāsta aptaujāto apdrošināšānas kompāniju pārstāvji. Izplatītākie negadījumi ir saslīdēšanas dēļ, un nereti transportlīdzekļu īpašnieki sūdzas, ka nevar iedarbināt automašīnu. 

Salīdzinot ar pērnā gada decembri un arī pērnā gada janvāri, janvāra sākumā saņemto apdrošināšanas atlīdzību pieteikumu skaits nav palielinājies, stāsta AAS BTA Baltic Insurance Company Apdrošināšanas atlīdzību departamenta direktore Iveta Rijniece. Vidēji vienā nedēļā ziemas mēnešos BTA saņēmusi 350 atlīdzību pieteikumus par dažādiem transportlīdzekļiem nodarītiem bojājumiem. Atlīdzību apmēra amplitūda ir ļoti liela, proti, sākot no nebūtiskiem bojājumiem, par kuriem tiek izmaksāti daži simti eiro līdz pat gadījumiem, kad transportlīdzeklis tiek norakstīts. Šajā ziemas sezonā līdz šim brīdim lielākā daļa BTA klientu iesniegto apdrošināšanas atlīdzību pieteikumu bijuši par salīdzinoši nelieliem transportlīdzekļu bojājumiem, kas radušies, transportlīdzekļu vadītājam neievērojot distanci vai arī transportlīdzeklim saslīdot krustojumos vai ceļu līkumos slideno ceļu dēļ.

Ja salīdzina ar iepriekšējiem gadiem un nokrišņu periodiem, tad zaudējumu pieteikumi ir ļoti līdzīgi - katru gadu, mainoties laikapstākļiem, ir vērojams mazs atlīdzību pieteikuma skaita pieaugums, novērojis AAS Balta atlīdzību direktors Ingus Savickis, skaidrojot, ka pieteikumu skaits aug snigšanas laikā un dienu pēc. Savukārt, jo stabilāki ir laikapstākļi, jo mazāks atlīdzību pieteikumu skaits. Līdzīgi kā katru gadu snigšanas dēļ cilvēki biežāk izmanto apdrošināšanas palīdzību nevis satiksmes negadījuma dēļ, bet gan tādēļ, ka nevar iedarbināt automašīnu, vai arī gadījumos, kad spēkrats ir saslīdējis uz slidena ceļa. Ir autovadītāji, kas, baudot ziemas priekus, rada citiem bīstamas situācijas, izraisot apzinātas sānslīdes. BALTA ir saņēmusi KASKO pieteikumu par gadījumu, kad klients, lai izvairītos no šāda ziemas prieku baudītāja, ir uzbraucis apmalei un bojājis savu transportlīdzekli.

Arī If Apdrošināšana Atlīdzības nodaļas vadītāja Līga Bērziņa stāsta, ka pieteikumu skaits būtiski nav pieaudzis. Decembra otrajā pusē, kad sniega sega vēl nebija izveidojusies, If Apdrošināšanā ir saņemti vairāk klientu KASKO pieteikumu par negadījumos bojātiem auto. Kompānijas eksperti to skaidro ar to, ka daļa autovadītāju aukstajā laikā nemaz nevarēja iedarbināt savus transportlīdzekļus. Vēl viens no iemesliem visai samērā vienmērīgam negadījumu skaita pieaugumam ir tas, ka intensīvās snigšanas laikā satiksmes bija lēnāka un arī autovadītāji bija uzmanīgāki, pielāgojoties jaunajiem braukšanas apstākļiem.

Kopējais transportlīdzekļu negadījumu skaits pieaudzis nedaudz un kā vairāku negadījumu iemesls ir norādīts slidens ceļš un nespēja laikus nobremzēt, stāsta AAS Gjensidige Baltic Transportlīdzekļu atlīdzību nodaļas vadītājs Aivars Vasaraudzis, piebilstot, ka iradies priekšstats, ka daudzi auto vadītāji ziemas laikā no transportlīdzekļa vadīšanas atturas, dodot priekšroku citiem pārvietošanās veidiem. Klienti biežāk izmantojuši pakalpojumuAuto palīdzība uz ceļa – šo pieprasījumu skaits, ziemai atnākot, gan audzis vairākkārtīgi. Visbiežāk aukstuma dēļ nav iespējams iedarbināt auto dzinēju, nepieciešama transportēšana uz servisu, taču lielākoties – vajadzīgs jauns akumulators.

Arī Compensa Vienna Insurance Group UADB Latvijas filiāles Atlīdzību departamenta vadītāja.Sanita Rubene stāsta, ka izmaksājamo atlīdzību skaits nav krasi pieaudzis – pēdējo nedēļu laikā ir bijuši pāris gadījumi, kuru kopējais zaudējumu apmērs ir virs 10 tūkstošiem. Zziemas sezonā daļu no izmaksājamām atlīdzībām veido ar laikapstākļiem saistīti negadījumi. Pārsvarā tos izraisa braukšanai nedrošs ceļa segums, piemēram, apledojums vai bedres, jo mašīna saslīd un to vairs nevar savaldīt.

Līdzīgi kā KASKO un OCTA apdrošināšanā arī īpašuma apdrošināšanā patlaban nav novērojams būtisks pieteikumu skaita pieaugums, saka AAS Balta pārstāvis. Biežākie atlīdzību zaudējumi lielā aukstuma dēļ ir aizsalušas caurules, kuras pēc tam mēdz plīst.

Arī īpašumu apdrošināšanā atlīdzību skaits saistībā ar sniega segas palielināšanos nav pieaudzis, saka L. Bērziņa. Protams, ir bijuši atsevišķi negadījumi, kad vainojams tieši sniegs. Piemēram, kādas privātmājas sētā bija ietriekusies uz slidenas ielas saslīdējusi automašīna. Gan decembrī, gan janvārī, ir notikušas uguns nelaimes – apkures sistēmu bojājumu un aizsalšanas dēļ, kā arī neapdomīgi rīkojoties ar uguni. Kā katru gadu pāris negadījumi ir bijuši saistīti ar adventes vainagu aizdegšanos.

Lai gan šobrīd BTA nav novērojusi apdrošināšanas atlīdzību pieteikumu skaita pieaugumu īpašuma apdrošināšanā, jāatzīmē, ka ziemā, biežāk nekā citos gadalaikos, novēroti gadījumi, kad plīst cauruļvadi, appludinot dzīvojamās platības. Ik nedēļas BTA saņem vairākus apdrošināšanas atlīdzību pieteikumus par cauruļvadu plīsumiem, kuru rezultātā bojāti personām piederošie īpašumi. Šādos gadījumos apdrošināšanas atlīdzību summa var būt no pārdesmit eiro līdz pat vairākiem desmitiem tūkstošu eiro. Lielāko bojājumi tiek nodarīti gadījumos, kad plīst karstā ūdens cauruļvadi, jo papildus šķidruma noplūdei pa visu telpu izplatās arī karsts tvaiks, būtiski bojājot visas telpas iekšējo apdari.

BTA novērojusi, ka iedzīvotāji kļūst arvien uzmanīgāki, lietojot arī elektriskās sildierīces. Šosezon nav saņemts neviens īpašuma apdrošināšanas atlīdzību pieteikums, kur negadījuma – ugunsgrēka izraisītājs būtu papildu sildierīces izmantošana.
Kā ik katru gadu, arī šogad esam jau saņēmuši apdrošināšanas atlīdzību pieteikumus par nodegušām vai ugunsgrēka rezultātā bojātām pirtīm.

Iedzīvotājiem jāņem vērā, ka, pasliktinoties laikapstākļiem, uz jumtiem sniegs sāk plakt un veidojas ledus kārta. Ja sniegs savlaicīgi netiek notīrīts, tad, turpinoties snigšanai, izveidojas smaga sniega un ledus masa, kas var deformēt jumta segumu. Deformējoties jumta segumam un kūstot sniegam, pa spraugām kūstošais sniegs jau ūdens veidā nokļūst ēkās (bēniņos, pažobelēs), bojājot telpu apdari. Vienlaikus jāatzīmē, ka smagas sekas krītošā sniega un ledus masa var radīt gājējiem un citu personu īpašumam, piemēram, pie ēkas novietotam transportlīdzeklim.
 

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām