FOTO: Lielākie apvienošanās un pārņemšanas darījumi Baltijā 

2016. gads Baltijas uzņēmumu pirkšanas un pārdošanas (M&A) darījumu tirgū ir aizsācies aktīvi, liecina jaunākais Prudentia apskats.

Žanete Hāka, 2016. gada 31. maijs plkst. 22:13

Pirmajos četros mēnešos tika izziņoti 64 darījumi, kas ir par 28% vairāk nekā attiecīgajā periodā 2015. gadā.

Krasi atšķirīga M&A dinamika bija vērojama globālā līmenī – šī gada pirmā ceturkšņa darījumu skaits salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu ir samazinājies vidēji par 21%. Turklāt mazāk aktīvi šis gads aizsākās visos pasaules reģionos, iezīmējot visievērojamākos M&A samazinājumus Āfrikas un Tuvo Austrumu kontinentā (-40%), Centrālajā un Dienvidamerikā (-23%) un ASV (-19%).

Pozitīva 2016. gada M&A tirgus virzība Baltijas valstīs tika jau prognozēta iepriekšējā M&A Folio. Šāda pirmo četru mēnešu aktivitāte nav liels pārsteigums, ņemot vērā būtiskus makroekonomiskos rādītājus. Piemēram, Latvijas un Igaunijas banku pirmajā ceturksnī izsniegto kredītu apjoms uzņēmumiem salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu ir pieaudzis par 8%, kas ir ļoti nozīmīgs rādītājs tautsaimniecības attīstībai. Ar ļoti līdzīgiem uzņēmumu kreditēšanas tempiem ir aizsācies arī 2016. gada sākums Lietuvā, skaidro eksperti.

Attiecībā uz citiem nozīmīgiem darījumiem, kam publiski vērtības nav zināmas, gads aizsācies ar stratēģiskiem pirkumiem Latvijas lielākajam piena pārstrādātājam un vadošajam pārtikas un dzērienu ražotājam Food Union, parakstot vienošanos par divu saldējumu ražotāju iegādi – norvēģu Isbjørn Is un rumāņu Alpin57Lux. Isbjørn Is ir trešais lielākais saldējuma ražotājs Norvēģijā ar 17,5 milj. eiro apgrozījumu pērn, un Alpin57Lux 2015. gada apgrozījums bija aptuveni 18 milj. eiro.

Arī Latvijas un Igaunijas gāzes tirgū notikušas būtiskas izmaiņas. Marguerite Fund no Uniper Ruhrgas International GmbH iegādājās 28,97% AS Latvijas Gāze akciju, bet Infortar AS meitas uzņēmums OÜ Trilini Energy iegādājās 51% AS Eesti Gaas akciju.

Papildus tam būtiskas aktivitātes notikušas Baltijas telekomunikāciju tirgū līdz ar Providence Equity Partners ienākšanu. Paralēli ar jau pērnā gada beigās izziņoto BITE iegādi, šis investors ir izziņojis arī par Igaunijas Starman pirkšanas darījumu, tādējādi iegūstot arī Lietuvas Cgates. Papildus tam aprīļa sākumā Mergermarket datubāzē parādījās neoficiāla ziņa, ka investors apsver arī Latvijas Baltcom iegādi. Darījuma rezultātā tiktu radīts Latvijā pirmais quad-play nozares spēlētājs, kas piedāvātu fiksētos un mobilos telekomunikāciju pakalpojumus, internetu un televīziju.

2016. gada pirmajos četros mēnešos 32 darījumos (49% no kopējā M&A skaita) iegādātais uzņēmums un investors pārstāvēja vienu un to pašu Baltijas valsti. Jau otro gadu pēc kārtas šajā periodā Latvijas uzņēmumi nav veikuši M&A darījumus ne Lietuvā, ne Igaunijā, toties Lietuvas uzņēmumi nav tik konservatīvi, iegādājoties 4 Igaunijas un 3 Latvijas uzņēmumus.

Starptautisko M&A darījumu griezumā Igaunijas uzņēmumi vērojami kā visaktīvākie, stratēģiski iegādājoties kontrolpaketi piecos uzņēmumos no dažādām Eiropas valstīm. Var secināt, ka Igaunijas uzņēmumi iesaistīšanos ārpus Baltijas darījumos vērtē kā veiksmīgu stratēģisku soli tirgus daļas paplašināšanai vai sinerģiju izveidošanai, skaidro eksperti.

Analizētajā periodā uzņēmumi no industriālās vai komerciālās pakalpojumu nozares ir bijuši vispieprasītākie Baltijas M&A tirgū, lai gan 2014. un 2015. gadā visvairāk iegādātie uzņēmumi pārstāvēja ražošanas sektoru. Šis gads ļoti aktīvi ir aizsācies globāli apspriestajai IT&T industrijai. 2016. gadā pirmajos četros mēnešos IT&T nozare sastādīja 20% no kopējā darījumu apjoma, toties 2015. gada attiecīgajā periodā tie bija nieka 9%. Šāda izaugsme signalizē nozares perspektīvas apzināšanos, tāpēc industrijas pārstāvji ir motivēti stiprināt savas tirgus pozīcijas. Kā apjomīgāko šīs nozares M&A darījumu jāmin 2003. gadā izveidoto igauņu IT iepirkuma konsultantu MarkIT Holding AS, kurā uzņēmuma vadība iegādājās 30.6% Ambient Sound Investments (ASI) piederošās daļas. 2006. gadā par šo akciju kapitālu ASI, četru Skype inženieru dibināts savu līdzekļu pārvaldīšanas fonds, samaksāja 2 milj. eiro ar mērķi paplašināt MarkIT Holding AS darbību.

Jau minētais pieaugums izsniegto kredītu apjomā un uzņēmumu adaptēšanās nesenajam ģeopolitiskajam šokam padara Baltijas tirgu pievilcīgāku gan vietējiem, gan ārvalstu investoriem. Arī Baltijas mājsaimniecību pirktspējas palielināšanās norāda uz to, ka sagaidāms preču un servisu pieprasījuma augšupeja. Reālā vidējā darba samaksa pērn Latvijā, Lietuvā un Igaunijā pieauga attiecīgi par 7,4%, 6,0% un 6,9%. Tāpēc ir pamats domāt, ka atlikušajā gadā Baltijas M&A tirgus turpinās būt aktīvs.

Turklāt nesenais uzaicinājums Latvijai pievienoties Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā (OECD) raisīs lielāku ārvalstu investoru uzticību šīs valsts uzņēmējdarbības videi, kas vidējā termiņā, visticamāk, pozitīvi atspoguļosies Latvijas M&A tirgū, uzskata eksperti.

Galerijā augstāk iespējams uzzināt, kuri gada sākumā bijuši lielākie M&A darījumi Baltijā (tiek ņemti vērā darījumi, kuriem ir zināma summa)!
 

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2016. gada 31. maijs plkst. 8:37

Pēc sentēvu receptūras Muceniekos tiek kūpinātas zivis, SIA Jūras karaliste plāno ievērojami...

2016. gada 31. maijs plkst. 7:53

Ne vienmēr smalka restorāna izkārtne liecina par to, ka ar nodokļu nomaksu...

2016. gada 30. maijs plkst. 11:09

Cilvēku skaitam, kuri Latvijā ir veikuši redzes korekcijas operāciju, ir tendence pieaugt,...

2016. gada 30. maijs plkst. 8:18

Nerezidentu bankas viena pēc otras saņem ievērojamus naudas sodus...

2016. gada 30. maijs plkst. 8:02

Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens, iespējams, ir spiests cīnīties ar savu politisko priekšgājēju...

Nepalaid garām

Šodien Ventspilī tika prezentēta jaunā koncertzāle «Latvija»....

Biznesa portāls Db.lv bija liecinieks situācijai, kad kāda sieviete SIA «Ilgezeem» tirdzniecības...

Jaunlaicenē ražotās cementēto koka ēveļskaidu plātnes tiek realizētas ne tikai Eiropā, bet...

Asociācija LANĪDA turpina publicēt ikmēneša nekustamā īpašuma tirgus cenu indikatoru....

Jau 22.sezonu Saulkrastos strādā Velosipēdu muzejs, kas ļauj ielūkoties Latvijas velosipēdu ražošanas...

No šīs sadaļas
2016. gada 31. maijs plkst. 22:05

Saskaņā ar VAS Privatizācijas aģentūra (PA) valdībai iesniegto ziņojumu par SIA Hiponia...

2016. gada 31. maijs plkst. 18:14

Nākamgad valdības prioritātēm papildus novirzīs 32,6 miljonus eiro, savukārt nozaru ministrijām...

2016. gada 31. maijs plkst. 17:31

Pārskatot ministriju bāzes izdevumus, «atrasti» papildu 64 miljoni eiro, tādējādi paplašinot...

2016. gada 31. maijs plkst. 14:04

Aprīlis iezīmējies ar sen gaidītu un nu beidzot sagaidītu notikumu – iekšzemes...

2016. gada 31. maijs plkst. 13:39

Šā gada 1. ceturksnī, salīdzinot ar 2015. gada 4. ceturksni, IKP salīdzināmajās...

2016. gada 31. maijs plkst. 13:36

Ministru kabineta sēdē otrdien apstiprināta Ekonomikas ministrijas izstrādātā mikroaizdevumu...

2016. gada 31. maijs plkst. 13:22

Pēdējā mēneša laikā banka Citadele ir uzstādījusi 110 jaunus bezkontaktu norēķinu terminālus,...

2016. gada 31. maijs plkst. 12:45

Ministru kabineta 31.maija sēdē atbalstīti grozījumi Ministru kabineta 2010. gada 26. oktobra...

2016. gada 31. maijs plkst. 11:54

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ināra Pētersone lēmumu atkāpties no amata pieņēmusi,...

2016. gada 31. maijs plkst. 10:40

Veselības ministrija (VM) nav ievērojusi normatīvo aktu prasības par rezidenta apmācībai izlietoto...