Finanses

FOTO: Mentori iesaka, kā gūt panākumus

Žanete Hāka, 03.05.2016

Kristofers Lousens (Somija), vairāku uzņēmumu (Solu, Travelling Salesman Expeditions, Alternative Party, Holvi u. c.) dibinātājs un biznesa ideju autors, banku tehnoloģiju speciālists, mentors:

Viens no svarīgākajiem uzdevumiem, dibinot startup, ir noteikt spēles noteikumus: kas ir kas, kā darbosies komanda, kāda būs tās kultūra un vērtības. Lielajiem uzņēmumiem tas parasti nav tik svarīgi, toties mazajiem iesācējiem tas ir būtiski. Ir ārkārtīgi svarīgi precizēt, definēt, ja vēlaties, apspriest to, kādus mērķus komanda grib sasniegt, kā cilvēki strādās kopā, kas par ko būs atbildīgs, kādus noteikumus ievēros. Ir svarīgi to izdarīt, kamēr uzņēmums ir jauns, pretējā gadījumā klienti, sponsori, investori var ieviest savu kārtību, bet tas ne vienmēr nāk par labu idejai.
Patiesību sakot, panākumus nosaka ļoti daudzi faktori. Manuprāt, projektā jājūt kaut kas neprātīgs. Jo cilvēks, kurš sāk kaut ko pilnīgi jaunu, dzīvo, lai veidotu labāku pasauli. Cilvēks uz šīs planētas dzīvo tikai kādu laiku, tādēļ tērēt to darbam, kam netici vai ko negribi darīt – tas ir noziegums, cilvēka resursu izniekošana.
Domāju, ka gan startup dibinātājam, gan māksliniekam ir jāmaina pasaule, ienesot tajā jaunas idejas. Piemēram, es tādā veidā kļūstu stiprāks. Ir jāsaprot: vienmēr pastāv iespēja, ka neko nesasniegsi, tomēr – ja jau sākotnēji pārlieku uztraucies par pieņemamajiem lēmumiem, tad ir grūti noticēt, ka spēsi pieņemt vissvarīgāko lēmumu, kad tas būs patiesi nepieciešams.
Tādējādi trīs vissvarīgākie panākumu nosacījumi ir uzņēmuma kultūra, prasme domāt globāli un gatavība aizstāvēt savu viedokli un idejas.
Protams, arī bez naudas ir grūti. Investori, īpaši ASV Silīcija ielejā, bieži teic, ka projektu var īstenot jebkurā vietā. Tehniski – jā, tas ir iespējams. Tomēr, ja reģionā nav naudas un investoru, tas ir ārkārtīgi sarežģīti izdarāms. Un pasaulē ir daudz tādu reģionu, kam trūkst pietiekama finansējuma. Pat Somijā, kur fondu ir vairāk nekā, piemēram, Latvijā, finansējums ir 30 miljoni. Toties ASV šie skaitļi ir daudz lielāki. Protams, ar ASV var mēroties tikai dažas valstis.

Foto: Freeimages

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Rīgā jau otro reizi norisinājās starptautiskais konkurss Rietumu FinTech Challenge, kurā piedalījās labākie finanšu tehnoloģiju projekti. Šogad uzvaras laurus plūca un Rietumu Bankas dāvāto 5000 eiro naudas balvu ieguva Latvijas startaps Nordigen.

Tieši finanšu tehnoloģiju nozare tiek uzskatīta par visperspektīvāko jaunajiem uzņēmējiem. Tāpēc arī finanšu tehnoloģiju jomā šādi projekti ir skaitāmi nevis desmitos, bet gan simtos. Tomēr ne visas idejas tiek īstenotas, informē Rietumu banka.

Konkursa mentori centās sniegt atbildes uz jautājumu: Kādi, Jūsuprāt, ir trīs vissvarīgākie nosacījumi, lai startaps būtu veiksmīgs?

Galerijā augstāk iespējams izlasīt viņu atbildes!